آموزش هدف‌گذاری هوشمند Quiz

Please purchase the دوره before taking this quiz.
 1. برگه‌ی هدف‌گذاری دوازده قسمت دارد. ابتدا توضیحات را بخوانید؛ سپس مطابق دستورالعمل هر قسمت، برگه را کامل کنید.0

  لطفاً فعلاً فقط موارد ۱ و ۲ و ۳ و ۶ و ۷ و ۸ و ۹ و ۱۰ را کامل کنید. در ضمن، حتما قبل از پاسخ‌گویی، نمونه کامل آن را دقیق بخوانید.

 2. هدف من0

  در این قسمت، بر اساس پنج مولفه‌ی هدف‌گذاریِ هوشمند، هدف خود را به این شکل تعریف کنید: تا فلان وقت دیگر، به هدفم می‌رسم. (جمله خود را با افعال مضارع بنویسید.)

 3. قالب تخصصی من0

  در این قسمت، قالب نگارشی تخصصی خود را بنویسید.

  برای این کار، ابتدا قالب‌های محبوب خود را به ترتیب علاقه بنویسید. سپس بررسی کنید با توجه به استعداد، توانایی‌ها و شرایط فعلی‌تان، انتخاب کدا‌م‌یک واقع‌بینانه‌تر است. در نهایت قالب شماره یکِ این فهرست را به عنوان قالب تخصصی انتخاب کنید. قالب شماره دو نیز، قالب تفننی شما خواهد بود. انتخاب قالب تفننی اختیاری است.

 4. کتاب‌هایی که در این قالب باید بخوانم0

  پس از انتخاب قالب نگارشی تخصصی، باید نمونه‌های متفاوت آن را بخوانید.

  برای انتخاب کتاب، از کتابدار کتابخانه یا از افراد کتابخوان و یا از سایت‌ها و صفحات معرفی کتاب کمک بگیرید. به طور متوسط می‌توان ۳۰ صفحه را در یک ساعت خواند. بنابراین، با روزی یک ساعت مطالعه، هر هفته می‌توانید تقریباً کتابی ۲۰۰ صفحه‌ای بخوانید. برای پرهیز از تشویش خاطر، در ابتدا حداکثر ۳ کتاب انتخاب کنید. تا حد ممکن، کتاب‌ها را نه موازی بلکه متوالی بخوانید. یعنی اولی که تمام شد سراغ دومی بروید و..

 5. کتاب‌هایی که در این قالب خواندم و پسندیدم و باید بیش از یک بار بخوانم0

  از میان کتاب‌های خوانده، هر کدام را که پسندیدید، در این فهرست بنویسید.

  مطالعه چند باره کتاب‌های محبوب، بسیار بسیار بهتر از خواندن سریع کتاب‌های متفاوت و متعدد است. پس از مدتی (مثلا سه ماه، شش ماه و…) بازگردید و کتاب‌های این فهرست را بخوانید.

  در انتخاب کتاب‌های محبوب، نه دست و دلباز باشید، و نه خسیس و وسواسی. کتاب‌هایی را در این فهرست بگذارید که واقعاً شما را اسیر و مسحور خود می‌کنند. همچنین، تا حد ممکن، کتاب‌هایی که به هدف شما نزدیک‌تر هستند.

 6. نویسنده‌هایی که در مجموع قلم آنها را پسندیدم0

  شاید مجموعه داستان کوتاهی بخوانید، و از نظر شما، قدرت داستان‌پردازی نویسنده آن چنگی به دل نزند؛ اما مهارت همان نویسنده را در استفاده از واژه‌ها، ساخت جمله‌های روان و… تحسین کنید.

  در این فهرست نویسنده‌هایی را بگنجانید که دوست دارید روزی شبیه آنها بنویسید؛ یعنی الگوی جمله‌بندی و انتخاب واژه‌ در نوشته‌های شما، به آنها نزدیک باشد.

 7. موضوعات محبوب من برای نوشتن کتاب0

  غیر از نوشتن در موضوعاتِ آزاد، از همین حالا، به مرور، موضوعات محبوب خود را باید نشان کنید. در این صورت، مطالعه شما نیز جهت‌دار خواهد شد؛ یعنی برای نوشتن درباره موضوعات محبوب خود، ملزم می‌شوید در همان زمینه‌ها مطالعه کنید.

  راهنمایی: یا موضوعات آشنا را انتخاب کنید، یا با موضوعات انتخابی‌تان آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنم ابتدا از موضوعات آشنا شروع کنید. در این صورت، تا اندازه‌ای قابل توجه، از تحقیق بی‌نیاز می‌شوید.

  برای انتخاب موضوعات آشنا، ببینید در طول روز، فکر و ذکرتان با چه چیزی درگیر است؟ از چه چیزی بیشتر برانگیخته یا سرخورده می‌شوید؟ شاید یکی از «ترافیک»، دیگری از «یکنواختی کار اداری» و آن یکی از «بگو مگو با مادرشوهرش»… اصلا موضوعات دم‌دستی را دست کم نگیرید. غالباً شیوه پرداخت و بیان موضوع است که تمایز ایجاد می‌کند؛ نه لزوماً خود موضوع.

  دیگر نکته مهم در انتخاب موضوع، محدود ساختن آن است. مثلا اگر می‌خواهید درباره آسیب‌های اجتماعی داستان یا مقاله بنویسید، چارچوب موضوع خود را تنگ‌تر کنید؛ یعنی از میان‌ آسیب‌های اجتماعی، یکی را انتخاب کنید؛ مثلاً طلاق. همین را نیز محدودتر کنید؛ مثلاً «تاثیرات منفی طلاق» را انتخاب کنید. همین یکی را نیز می‌توان خاص‌تر تعریف کرد: «تاثیرات منفی طلاق بر عملکرد تحصیلی فرزندان»

  هر چه موضوع محدودتر و خاص‌تر باشد، نوشته شما غیرتکراری، عمیق‌تر و کاربردی‌تر خواهد شد.

  ابتدا سه موضوع محبوب خود را در نظر بگیرید. سپس مرحله به مرحله آن را محدود کنید و به ترتیب علاقه، در این قسمت بنویسید.

 8. آنچه برای تحقق هدفم باید یاد بگیرم0

  بی‌شک برای دست یافتن به اهداف، باید خود را ورزیده سازید. این ورزیدگی از طریق مطالعه، تمرین، مشاوره، تحقیق و… حاصل خواهد شد. مثلاً برای نوشتن داستان جنایی، لازم است اندکی اطلاعات پزشکی و پلیسی به دست آورید. بنابراین، یا باید از فردی مطلع در این زمینه کمک بگیرید، و یا باید به منابع مطالعاتیِ مرتبط مراجعه کنید. غیر از این، باید روش نوشتن داستان جنایی را بیاموزید. پیش از آن نیز، باید با این ژانر آشنا شوید. برای آشنایی با این ژانر، باید چند مورد از آثار برتر آن را بخوانید. همه این موارد، جزء آموختنی‌های شما برای نوشتن داستان جنایی خواهد بود.

  در این قسمت، حداقل سه فقره از مطالب آموزشی متناسب با هدف خود را بنویسید.

 9. مهم‌ترین عادت‌های رفتاری که باید ملکه ذهنم بسازم0

  در این قسمت نیز، حداقل سه عادت رفتاری مفید را بنویسید.

  این عادت‌ها، رفتارهای کوچکی است که اگر مدام تکرار شود، در بلند مدت، مایه پیشرفت شگفت‌آور شما خواهد شد. مثلا یکی از این عادت‌ها، نوشتن واژه‌های ناآشنا هنگام مطالعه است؛ واژه‌هایی که باید معنی آنها را در لغت‌نامه بجویید. عادت دیگر، نوشتن واژه‌ها و عبارات آشنا و زیبا هنگام مطالعه است؛ طوری که بعدها بتوانید در نوشته‌های خود آن را به کار ببرید. ناگفته نماند اولین عادت‌های رفتاری که باید در شما پدیدار و پایدار شود، دو عادت «خواندن» و «نوشتن» روزانه است.

  برای نوشتن روزانه، پیشنهاد می‌کنم از سررسید استفاده کنید. مثلا صفحه اول مرداد ۹۸ را باز کنید و مطلب بنویسید. در این صورت، هر روزی که ننویسید، صفحه آن روز خالی خواهد ماند. به این شکل، می‌توانید متوجه شوید چه روزهایی نوشته‌اید و چه روزهایی نه.

  لازم است روزانه حداقل همین یک صفحه را بنویسید. این یک صفحه می‌تواند در قالب نوشتن رویاهای شبانه یا اتفاقات روزانه و… باشد.

 10. مخاطبان من0

  تصور می‌کنید نوشته‌های شما برای کدام طیف از خوانندگان جالب‌تر و مفیدتر باشد؟ اصلا دوست دارید نوشته‌هایتان را چه کسانی بخوانند؟ زنان؟ مردان؟ هر دو؟ کودکان و نوجوانان؟ متخصصان و دانشگاهیان؟ عوام؟ افراد مذهبی؟ علاقه‌مندان سرگرمی؟ و… در این قسمت نیز، سه طیف از مخاطبان مد نظر خود را بنویسید.

 11. در اولین گام باید چه کنم؟0

  موارد قبل، دورخیز و آماده‌باش بود تا در این مرحله، گام اجرایی اول را بردارید. تا حد ممکن، گام اول را سبک بردارید تا زود خسته نشوید؛ زیرا مدت تلاش شما از شدت آن مهم‌تر است؛ به قول سعدی: «رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.» برای طراحی اولین گام، باید موارد قبل (شماره ۱ تا ۹) را مرور کنید.

  مثلا از میان سه کتاب انتخابی در مرحله سوم، یکی را انتخاب و شروع به مطالعه کنید. به همین سادگی. قرار نیست هیچ کار خارق‌العاده‌ای انجام دهید. اولین تلاش برای رسیدن به هدف را از مطالعه همین کتاب آغاز کنید.

  نکته مهم در گام اول، اجرای فوری آن است. هرگز اجرای گام اول را به وقت دیگر موکول نکنید. سریع خلوت خود را بسازید و با تمرکز، شروع به مطالعه کنید. فردا و روزهای بعد نیز دقیقاً همین عمل را تکرار کنید تا در نهایت، این کتاب به آخر برسد.

  اگر کتاب را نپسندیدید، سراغ کتاب دوم بروید؛ اما اگر آن را پسندیدید، در فهرست کتاب‌های مرحله چهارم (کتاب‌های محبوب) بنویسید. سپس برخی از مطالب مهم و جالب آن را رونویسی کنید. بعد از آن، خلاصه‌ای از این کتاب را در یک یا دو صفحه بنویسید. در خلاصه‌نویسی فقط به کلیات اشاره کنید. همچنین، کوتاه توضیح دهید چرا این کتاب را دوباره می‌خواهید بخوانید. بنابراین، اول مطالعه، دوم رونویسی و سوم خلاصه‌نویسی از کتاب را در دستور کار خود قرار دهید. تمام این مراحل را برای شما در چک لیست مطالعه گرد آورده‌ایم. چک لیست مطالعه به زودی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

 12. مشکلات نوشته‌های من0

  در این مرحله، پس از مدتی سراغ کتاب‌های محبوب خود بروید؛ کتاب‌هایی که بیش از یک بار باید خوانده شود. بعد از مطالعه مجدد کتاب، سعی کنید از روی دست نویسنده تقلید کنید.

  برای مثال، تکه‌ای از کتاب را انتخاب کنید، و با اندکی دخل و تصرف در متن، شبیه آن را بنویسید. سپس بلافاصله نوشته‌های خود را بایگانی کنید، و هرگز تا مدت‌ها به آنها سر نزنید؛ مثلاً یک یا دو هفته.

  حینِ اجرای این تمرین، مطالعه کتاب دوم، سوم و… را در دستور کار قرار دهید. پس از گذشت این مدت، به نوشته‌هایِ تقلیدیِ خود سر بزنید، و آنها را با اصل متن مقایسه و مشکلات آن را یادداشت کنید. مثلاً بنویسید: «چرا در مقایسه با کتاب محبوبم، متن من ‌واژه‌های متنوع ندارد؟» یا مثلاً بنویسید: «چرا جمله‌های من در مقایسه با کتاب دلخواهم، بی‌رمق و کم‌عمق است؟» و…

  در این مرحله، هدفْ فقط و فقط طرح پرسش است؛ نه پاسخ‌گویی به آن. اجازه دهید این پرسش‌ها در ذهن شما ته‌نشین شود. در این صورت، ناخودآگاه شما، در حالت آماده‌باش قرار می‌گیرد، و پیوسته پیِ پاسخ می‌گردد.

 13. پیشرفت‌های من0

  پس از مدتی (مثلا ۴۰ روز) عملکرد خود را بازنگری کنید. ببینید در مقایسه با ابتدای مسیر، چه قدر جلو رفته‌اید. آیا موفق شده‌اید عادت‌های رفتاری را تا اندازه‌ای در خود نهادینه کنید؟ چه قدر؟ مثلا آیا توانسته‌اید نسخه اول متن خود را بدون دردسر بنویسید؟ (حتی اگر از کیفیت آن راضی نباشید.)

بازگشت به:آموزش هدف‌گذاری هوشمند