آیا برای نوشتن حتما باید تحقیق کنم؟

این متن را از کتاب «خطاهای رایج نویسندگان و راه های اجتناب از آنها» انتخاب کرده ام. این کتاب نوشته جک ام. بیکام، ترجمه فرنوش جزینی و محصول انتشارات امیرکبیر است. با هم قسمتهایی از صفحات ۱۱۸ تا ۱۲۰ این کتاب را مرور می کنیم:

«سالها پیش یعنی همان روزهای ابتدایی که نوشتن را تجربه می کردم، تجربه بسیار مهمی به دست آوردم. در آن ایام مشغول نوشتن یک رمان وسترن بودم و در این میان به شخصیت های داستانی ام یک هفت تیر داده بودم. مدلی که مربوط به آن دوره نبود، یعنی اصلا در آن زمان چنین هفت تیری وجود نداشت. رمانی که می نوشتم مربوط به وقایع سال ۱۸۶۸ بود، در حالی که این هفت تیر در سال ۱۸۷۲ تازه ساخته و شناخته شد. این اشتباه را ناشر هم نفهمید. باید می دیدید که چه نامه های خشمگینانه ای از سوی جماعتی که کاملا با آن دوران و وقایع آن آشنا بودند، دریافت کردم. حتی برخی از آنان هرگز رمان دیگری از من خریداری نکردند.

پس این را بدانید که اگر واقعیات را به غلط به تصویر بکشید، فقط احمق به نظر نمی رسید، بلکه ارتباطتان با ناشر دچار مشکل می شود و خوانندگان خود را هم از دست می دهید. پس حتی زمانیکه تا ۹۹ درصد هم نسبت به چیزی اطمینان دارید، باز راجع به آن بپرسید و تحقیق کنید…

کار تحقیق بسیار شیرین و سرگرم کننده است و ضرورت آن هم بر کسی پوشیده نیست. این کار کمک بسیار بزرگی برای شما بوده و ایده های بسیار جذابی در اختیار شما خواهد گذاشت…

شما همین طور که مشغول نوشتن هستید، ممکن است با کتابها، نقشه ها و یا هر چیز دیگری مواجه شوید و مجبور شوید که بارها و بارها، دوباره به عقب برگردید. ممکن است تصمیم بگیرید تا کتابخانه و مرکز اطلاعاتی کوچکی در خانه خود به راه اندازید… ممکن است نیازهای هر کسی کاملا متفاوت از دیگری باشد. آنچه مهم است اینکه شما خود کتابخانه کوچک خود را با دستان خود بسازید. پس وقتی بگذارید و کارهای خود را یک بازنگری کنید و یادتان نرود که بپرسید و تحقیق کنید.»

آنچه بیان شد به خوبی اهمیت تحقیق را نمایان کرد؛ اما توجه داشته باشید که تحقیق زمانی اهمیت دارد که شما از مرحله مقدماتی نوشتن فراتر رفته باشید و بخواهید نوشته های خود را منتشر کنید. تا هنگام رسیدن به این مرحله، پیشنهاد می کنم یا درباره چیزهایی بنویسید که از آنها آگاهی دارید یا درباره چیزهایی که می خواهید بنویسید آگاهی های لازم را به دست آورید.

من به نظر و سلیقه شخصی خودم، گزینه اول را انتخاب می کنم؛ زیرا معتقدم ممکن است دشواری احتمالی فرایند تحقیق، خود مانعی برای نوشتن شود.

در ضمن، اگر مجال و رغبت تحقیق ندارید، پیشنهاد می کنم، زیاد فیلم ببینید و زیاد کتاب بخوانید. ممکن است در این صورت از بس هیجان زده و مشتاق بشوید که تحقیق را آغاز کنید. سخن آخر این که از تحقیق سرسری نگذرید؛ زیرا به قول خواجه شیراز:

ز کنج صومعه حافظ مجوی گوهر عشق

قدم برون نه اگر میل جستجو داری

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *