از چه چیزی بنویسم؟

از چیزی بنویسید که آگاهی دارید.

نوشتن از مطالب و مواردی که خارج از آگاهی ماست، کار را برای ما دشوار می سازد؛ مگر این که به موضوع مورد نظر خیلی علاقه مند باشیم طوری که حاضر شویم برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه و تحقیق کنیم. وقتی به موضوع نوشته تسلط و اِشراف داشته باشیم، فرایند نوشتن، ساده تر، سریع تر و در نتیجه دلچسب تر خواهد شد.

از کارهایی که انجام داده اید بنویسید.

بنویسید که امروز چه کارهایی انجام داده اید؟ اگر قرار می بود یک بار دیگر همین کارها را انجام دهید چه تغییری در رویه انجام آنها لحاظ می کردید؟ از چه کسی کمک می گرفتید؟ بر چه چیزی بیشتر تمرکز می کردید؟ برخورد مخاطبانتان اگر چه طور می بود رضایتمندی بیشتری می داشتید؟ کدام یک از کارهایی که انجام دادید بیش از همه قابل افتخار و تحسین است؟

از آرزوهای خود بنویسید.

گفته اند که شانس تحقق اهداف مکتوب بیشتر است. در طول روز دقایقی را به این کار اختصاص دهید. خود را در موقعیتی مجسم کنید که با تلاش فراوان، به اهداف و آرزوهای خود رسیده اید. تصور کنید در یک همایش بزرگ از شما دعوت کرده اند تا به عنوان یک فرد موفق برای دیگران توضیح دهد که چه طور بر موانع و دشواری ها غلبه کرده اید؟ چه راه حل خلاقی برای بهبود وضعیت خود انتخاب و اجرا کرده اید؟ چه تجربه ارزشمندی کسب کرده اید که به دست آوردن آن برای شما به بهای گزافی تمام شده است؟

حکایات شفاهی دیگران را بنویسید.

اگر درباره خودتان چیزی برای نوشتن مد نظر ندارید، توصیه می کنم که در اتوبوس، مترو، تاکسی و … سر صحبت را با دیگران باز کنید و در تجربیات آنها شریک شوید. بعد در یک فرصت مناسب شنیدنی های خود را به قلم خودتان همراه با اظهار نظر شخصی یادداشت کنید. مثلا بنویسید اگر فلان شخص در خصوص آن موضوع طور دیگری عمل می کرد شاید به نتیجه متفاوت تری دست می یافت.

احساسات و عواطف تان را بنویسید.

با تخلیه عواطف و هیجانات، خودتان را آرام و سبک کنید. اگر در طول روز مشغله های متعدد و گوناگونی داشته اید، آنها را یادداشت کنید. بنویسید کدام یک را می توانستید به دیگران واگذار کنید؟ کدام یک را می بایست حتما خودتان انجام می دادید؟ در پایان این روز کاری، نسبت به عملکرد خود چه برداشتی دارید؟ چه کسی یا چه چیزی امروز قلب شما را شکست؟ چه کسی یا چه چیزی امروز یکی از مهم ترین توانمندی های تان را به شما یادآوری کرد؟ چه کسی یا چه چیزی شناخت جدیدی به شما هدیه داد؟

مسائل حل نشده روزمره خود را بنویسید.

بنویسید از انجام دادن چه کاری طفره رفتید؟ کدام کار امروز را به فردا واگذار کردید؟ کدام قرار را معطل و معلق نگه داشتید؟ چه کسی کار شما را لنگ گذاشت؟ چه چیزی باعث شد نتوانید به برنامه های خود عمل کنید؟ از امروز چه چیزی را دارید با خود به فردا می برید؟ چه گرهی در کار شما افتاد که می بایست حتما همین امروز باز می شد، اما این اتفاق رخ نداد؟

تحقق نایافته ها را بنویسید.

بنویسید کمبود چه چیزی را در زندگی خود و دیگران احساس می کنید که کسی برای پاسخگویی به آن پیش قدم و مشتاق نیست؟ نبود چه چیزی را عمیقا در پیرامون خود حس می کنید؟ چه کاری را می توانید به شکلی دیگر انجام دهید تا بهره وری فردی و اجتماعی بیشتری داشته باشد؟ اگر می توانستید به تلفن همراه خود با انتخاب خودتان یک امکان جدید اضافه کنید، چه می کردید؟ فرض کنید اختیار داشتید یکی از سلسله مراتب اداری را حذف کنید. چه می کردید؟ اگر می توانستید سر یکی از کلاس های دانشگاه یا دوره آموزشی آزاد نروید، آن کلاس کدام بود؟ اگر قرار بود فعالیت یکی از اندام های خود را تعطیل کنید، کدام را انتخاب می کردید؟ اگر قرار بود بدون ایجاد اختلال در وضع عادی زندگی، یکی از وعده های غذایی تان را حذف کنید، کدام را انتخاب می کردید؟

موفقیت هایتان را بنویسید.

در پایان روز، هفته، ماه و سال از موفقیت ها و دستاوردهایتان بنویسید. نوشته های خود را جایی نصب کنید که همیشه پیش رویتان باشد. بنویسید چه کسی در تحقق این موفقیت ها بیش از سایرین به شما کمک کرد؟ چه کسی بیشترین موانع را پیش روی شما قرار داد؟ چه اتفاق پیش بینی ناپذیر و غیر منتظره ای مسیر رسیدن به اهداف شما را به کلی دگرگون کرد؟ برای مقابله با این بحران چه کردید؟ در ادامه این اهداف محقق شده، چه اهداف جدید و بزرگ تری در نظر دارید؟

اگر نوشتن را به عادت روزانه خود تبدیل کنید، پس از گذشت چند ماه، ملاحظه می کنید که می توانید بر ترس از نوشتن غلبه کنید. دیگر معطل و منتظر واژه ها نمی مانید. بر عکس، این واژه ها و عبارات هستند که لحظه شماری می کنند تا شما آنها را صید کنید و روی کاغذ یا صفحه نمایشگر بریزید.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *