برای تبدیل شدن به نویسنده ای حرفه ای، چه چیزهایی را باید در خود تقویت کنم؟

تجربه زیستی

شما پیش از آنکه گوینده باشید، می بایست شنونده باشید تا هم راه و رسم سخن گفتن را بیاموزید، هم اندوخته ای فراهم کنید که با دیگران به اشتراک بگذارید؛ سپس از میان آنچه شنیده اید، بهترین و پسندیده ترین را به انتخاب خود برای سایرین بازگو کنید.

نوشته های شما آگاهانه یا ناخودآگاه عقیده و سلیقه شما را منعکس می کند. متن شما دنیای ذهنی شما را به نمایش می گذارد. هر چه کوله بار تجربیات تان سنگین تر باشد، حرف های بیشتر و بهتری برای گفتن خواهید یافت.

علاقه مندی

شما اگر یک دنیا تجربه داشته باشید، زمانی که نیاز به انتشار آن نداشته باشید، نویسنده نخواهید شد. نشانه علاقه مندی به نوشتن آن است که این فعالیت یکی از محوری و کلیدی ترین برنامه های شما در طول روز است. به عبارتی اگر واقعا بخواهید به عنوان یک نویسنده معتبر شناخته شوید، می بایست به طور مستمر بخوانید و بنویسید و اجازه ندهید در فرایند یادگیری تان وقفه ای ایجاد شود.

دانش زبانی

هر چه قدر بر دستور زبان اشراف داشته باشید، آسان تر و موثر تر می توانید حریف متن و موضوع نوشته خود شوید. می توانید بر پشت متن سوار شوید و آن را به هر شکل و به هر سو که خواستید هدایت نمایید. اشراف نسبی بر دستور زبان، به شما کمک می کند تا با ساخت های متفاوت جمله سازی و ارائه منظور خود آشنا شوید و ترفندهای کارآمدتری برای جلب توجه مخاطب فراهم آورید. شما می توانید با شناخت بایدها و نبایدهای دستور زبان فارسی، متن های خود را به صورت مقدماتی ویرایش کنید. ویرایش، متن شما را هموار و تیزرو و علاقه مخاطب را به ادامه مطالعه بیشتر می کند.

استعداد

در کنار آنچه گفته شد، از نقش استعداد هم نباید غافل بود. استعداد هدیه و ودیعه الهی است که بنا به صلاحدید خداوند میان بندگان تقسیم شده است. شاید جالب باشد اگر بدانید که نیمی از زیبایی به حضرت یوسف داده شده، و باقی آن میان همگان تقسیم گردیده است. برخورداری از استعداد صرف از نظر مزایایی که دارد، مسئولیت بیشتری بر دوش دارنده آن می گذارد. بهای زیبایی حضرت یوسف، حسادت، غربت، متهم و زندانی شدن بود.

با این توضیح، برخی در مقایسه با شما به طور ذاتی قابلیت و توانمندی بیشتری در زمینه مهارت های بیانی و زبانی دارند که به اصطلاح آنها را بلبل زبان می نامیم. اگر فکر می کنید در این خصوص استعداد لازم را ندارید ناامید نشوید. به جای سرزنش، حسادت، خودخوری، و به جای بهانه جویی، سایر عناصر و عوامل گفته شده در این مقاله را در خود تقویت کنید. خوب است به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر کسی به آنچه دارد راضی باشد، آنگاه می تواند آنچه را ندارد به دست آورد؛ اما نارضایتمندی انگیزه شما را برای تلاش و کسب موفقیت در نطفه خفه و پیشرفت ها و دستاوردهایتان را بی ارزش و خوار می کند.

مطالعه

پیش از این به نقش مطالعه اشاره شد، اما به قدری این مسئله اهمیت دارد که یک عنوان به طور مجزا به آن اختصاص دادم. امروز به دلیل پیشرفت صنعت نشر و غلبه تکنولوژی، بر خلاف گذشته، متون و محتوای زیادی تولید می شود که به روش های متفاوت در دسترس مخاطب است. اگر منابع اصیل را مطالعه کرده باشید، آنگاه سلیقه خود را به شکل صحیح پرورش داده اید. وقتی متر و معیار شخصی خود را یافته باشید، آنگاه می توانید به منابع جعلی و بدلی بی اعتنایی کنید. مطمئن باشید که هر کتابی ارزش یک بار خواندن که نه لیاقت ورق زدن هم ندارد. بنا بر این به جای هدر دادن وقت، انرژی و هزیه خود، تا وقت شناخت سلیقه شخصی، از یک فرد مطلع تر از خود کمک بگیرید.

پیشنهاد می کنم قبل از مطالعه، در مورد نویسنده آن کتاب تحقیق کنید. مثلا با جستجو در گوگل و پرسیدن نظر دیگران، تا اندازه ای با دنیای ذهنی آن نویسنده و آثار او آشنا شوید، سپس با مطالعه یکی از آثار او، صحت و سقم نتیجه تحقیقات خود را بررسی کنید.

بیان خلاق

اگر روی بیان خود کار کنید، می توانید متن شسته رفته تری بنویسید. آنگاه دیگر در عوض کلی گویی، می توانید به جزئیات موثر اشاره کنید. می توانید تشخیص دهید کدام قسمت ها را می بایست بیشتر و عمیق تر توصیف و تشریح کنید. از کدام قسمت ها زودتر بگذرید. ترتیب منطقی پاراگراف ها را درخواهید یافت. تقسیم اطلاعات را خواهید آموخت. آنگاه که روایتگری را بیاموزید می توانید مخاطب را با خود همراه سازید و متن پویا و پربارتری بنویسید.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *