تجربه زیستی چیست؟ چه طور آن را به دست آورم؟ (۲)

در مقاله قبل گفتیم که نوشته ما نمایانگر دنیای ذهنی ماست. هر چه دنیا دیده تر باشیم می توانیم در خلق و ارائه ذهنیات خود موفق تر عمل کنیم. این دنیا دیدگی را تجربه زیستی می نامند. گفتیم برای افزایش تجربه زیستی می توانید در اتوبوس، تاکسی، مترو و … سر صحبت را با دیگران باز کنید. لازم است که مهارت گوش دادن فعال و ارتباط موثر را بیاموزید. می توانید بی هدف در کوچه و خیابان پیاده روی کنید و به صحبت ها و رفتار دیگران توجه نمایید. در ادامه پیشنهاد می شود:

مطالعه کنید.

مطالعه به شما فرصت می دهد در دنیای دیگران شریک شوید، بی آنکه مجبور باشید مکان خود را تغییر دهید. تنها به تمرکز و خلوت نیاز دارد. مطالعه به شما این امکان را می دهد که دنیایی دیگر را به سلیقه و بنا بر تجربیات پیشین خود، از نو بازسازی و با آن زندگی کنید.

مطالعه زندگی نامه ها، مصاحبه ها، شرح حال ها، و به طور کل تاریخ، به ما کمک می کند تا فراتر از اکنون بیندیشیم. تاریخ همواره تکرار می شود؛ اگر چه در جزئیات تغییر می کند، اما کلیت زندگی یکپارچه و ثابت است. امکان ندارد تا دنیا پا بر جاست، بساط تقابل خیر و شر برچیده شود.

در صورت تمایل می توانید، کتاب «حکایت حال» را بخوانید. این کتاب گفتگوی لیلی گلستان، مترجم نامدار و احمد محمود، نویسنده رمان «همسایه ها» است.

فیلم ببینید.

گزینه دیگر برای افزایش تجربه زیستی فیلم دیدن است. تماشای فیلم های مناسب شما را با فرهنگ ها و مسائل دیگر آشنا و در خصوص سایر واقعیت های این دنیا مطلع می کند. اگر بعد از تماشای فیلم، فرصت و رغبت داشته باشید که نقد آن را نیز بخوانید، متوجه می شوید که چه قدر توانسته اید از آن فیلم برداشت کامل و درستی داشته باشید. در ضمن فیلم دیدن به شما کمک می کند تا در مهارت تصویر سازی چیره دست و متبحر شوید. در صورت تمایل می توانید فیلم «مسیر سبز» ساخته فرانک دارابونت را تماشا کنید.

گزینه دیگر تماشای فیلم های مستند است. فیلم هایی که زیر و زبر یک سوژه یا یک شخصیت خاص را دنبال و ارائه کرده اند. مستندهایی که به هنرمندان و نوینسدگان اختصاص دارند، گزینه خوبی به نظر می رسند. امروزه با وجود فضای گسترده مجازی، تهیه آثاری از این دست، کار دشواری به نظر نمی رسد.

مستندهای حیات وحش نیز دنیای شگفت انگیز حیوانات را فراروی شما قرار می دهد. قوانین حاکم بر طبیعت شما را شگفت زده و کوله بار اطلاعات عمومی تان را پر بار خواهد کرد.

تا می توانید کارهای خودتان را خودتان انجام دهید.

اگر مدام از انجام دادن کارهای شخصی تان طفره بروید و پی در پی امروز و فردا کنید، یا به دنبال راه میان بر باشید و یا بخواهید بار خود را بر دوش دیگران بگذارید، به سادگی هر چه بیشتر دست خود را در تجربه گرایی بسته اید. وقتی با یک مسئله از نزدیک درگیر می شوید، دریافت و برداشت متفاوتی خواهید داشت. ضمن آن، احساس توانمندی و مسئولیت پذیری خواهید کرد. روبرو شدن با مسائل، شما را قدرتمند می کند؛ طوری که در فرایند نوشتن نیز، می توانید در خلق یک دنیای واقعی و باورپذیر، موفق عمل کنید. اگر بدون درگیر شدن و اصطکاک با دنیای واقعی، مثل یک شاهزاده بر تخت روان نشسته باشید، برداشت شما از دنیا ایزوله و پاستوریزه خواهد بود.

در مراسم های فامیلی و دوستانه خودی نشان دهید.

در مناسبات فامیلی نظاره گر و تماشاچی نباشید. کناره گیری نکنید. مراقب و هوادار باشید که دیگران چه می گویند و چه می کنند؟ وارد حلقه گفتگو شوید. اگر اطلاعات عمومی به نسبت خوبی به دست آورید، می توانید توجهات را به خود جلب کنید. اگر از برخی از مهم ترین حوادث روز مطلع باشید، می توانید اظهار نظر کنید؛ طوری که حتی در کانون توجه قرار بگیرید.

اجازه بدهید دیگران شما را بشناسند. در حصار تنهایی و انزوا پناه نگیرید. کمی خطرپذیر باشید و ابراز وجود کنید. به طور حتم شما توانمندی ها وارزشمندی های خاص خود را دارید.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

۳ نظر

  1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
    سپاسگزارم

  2. امروز کلی سرچ کردم، مطلبی به جالبی
    مطلب شما پیدا نکردم.به نظرم اگه مطالب همه‌ی سایت‌ها
    مثل مطلب شما بود خیلی بهتر میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *