خانه / داستان‌نویسی مقدماتی / داستان‌نویسی مقدماتی (۹)

داستان‌نویسی مقدماتی (۹)

در مقاله قبل، دو گونه داستانی مذهبی و خانوادگی را به اختصار معرفی کردم. در مقاله پیش رو، دو گونه داستانی تاریخی و علمی – تخیلی را تشریح خواهم کرد.

تاریخی

این گونه از داستان به یک واقعه مستند تاریخی یا رویدادی خیالی در دل گذشته اشاره دارد. معمولا زمانی از این ترفند استفاده می شود که نویسنده، برای ارائه داستان خود در زمان حال، با ممیزی و حساسیت مخاطب روبرو می شود. لذا با عقب نشینی در زمان و مکان، از بیان مستقیم و آشنای داستان صرف نظر می کند، و با خلق شخصیتی خیالی و رویدادی ساختگی، داستان خود را روایت می کند. فیلمنامه «شیخ شرزین» نوشته بهرام بیضایی از این نوع است.

نکته مهم در نگارش داستان تاریخی، بحث تحقیق است. مثلا اگر بخواهید درباره تاریخ اسلام بنویسید، چاره ای ندارید که شخصیت های مذهبی آن دوره، از مسلمان گرفته تا کافر و مشرک را بشناسید، با خلقیات و آداب و رسوم ایشان آشنا شوید، و به طور کل آنچه لازم دارید، از سبک زندگی آنها استخراج کنید.

برای موفقیت در روایت داستان تاریخی می بایست با مقتضیات زمان و مکان دنیای داستان به خوبی آشنا شوید. امکانات و محدودیت های آن زمان را بشناسید تا هم پیرنگ داستان و حقیقت مانندی آن آسیب نبیند و هم اینکه بتوانید با استفاده از ویژگی های زمان و مکان، داستانی خلاق و گیرا بنویسید.

علمی – تخیلی

«نویسندگان این ژانر به تعلیق مطلق باورها تکیه می کنند؛ این یعنی آنها از شما انتظار دارند آنچه را که می خوانید – هر چقدر هم که غیرممکن به نظر برسد – باور کنید… گویی آنچه روایت می شود، بر اساس هستی معاصر بنیان نهاده شده و در نتیجه ممکن است در آینده نه چندان دور به وقوع بپیوندد. ژانر علمی – تخیلی فرضیه ها و مولفه های علمی موجود را با پی‌رنگ داستان می آمیزد. این ژانر باید به صورت لغوی (و نه کنایی و استعاری) درک شود و حتی اگر فضای داستان باورناپذیر است، شخصیت‌ها باید باورکردنی باشند.»[۱]

در این گونه داستانی، آنچه احتمال وقوع دارد، در مرکز دید نویسنده قرار می گیرد. حضور روباتها در زندگی روزمره انسان، بازگشت به زمان های گذشته، دخالت در کدهای ژنتیکی انسانها و حیوانات، و آینده زندگی بشر در کره زمین، نمونه ای از موضوعات علمی – تخیلی است.

این ایده نیز نمونه ای دیگر از این گونه است: قرار است بیگانگان فضایی به زمین حمله کنند تا ذخایر غذایی و سوختی انسان را به غارت ببرند. در مقابل، پروفسوری مشغول طراحی جنگ افزاری خاص است تا با استفاده از آن بتوان به نبرد بیگانگان رفت. و…

«ژول ورن»، نویسنده فرانوسوی، کسی است که این ژانر را به اوج خود رساند. «آرتور سی کلارک» و «رابرت هاین لاین» از مشاهیر این ژانر هستند؛ اما در میان این نویسندگان، ایزاک آسیموف، متخصص بیوشیمی، پرچم دار، پیشرو و پیشوای آنهاست.

  1. داستان نویسی برای کودکان، ص ۴۴

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

نوقلم، آموزش نویسندگی

چرا نویسنده‌ها کودک درون خود را زندانی می‌کنند؟

همان طور که پیش از این وعده داده بودم، قصد دارم تا درباره فرایند نوشتن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *