باشگاه نویسندگان (پایه): جلسه ۰

قبلا بارها و بارها به هنرجوها توصیه کردیم که با کمال‌طلبی مقابله کنند؛ اما بسیاری این توصیه را سرسری گرفتند. مقابله با کمال‌طلبی آن قدر مهم و سرنوشت‌ساز است که تصمیم گرفتیم این دوره را طراحی و برگزار کنیم. بدون مقابله با کمال‌طلبی، مسیر آموزش‌های بعدی، مسدود خواهد شد.

قبلا در دوره آموزشی «نویسنده شو» مسیر نویسنده شدن را تشریح کردیم. اگر هنوز مطالب این دوره را نخوانده‌اید، با کلیک روی تصویر فوق، به دوره وارد شوید.

هدف از برگزاری این دوره، انس و آشتی با نوشتن و ابزار آن است. خوب نوشتن برای مراحل بعد است؛ زمانی که تا اندازه‌ای از آب و گل درآمده باشید. به بیان خودمانی: نمی‌توان یک باره خوب نوشت. ابتدا باید نوشت، سپس گام به گام آن را  خوب کرد.

در این مرحله، بیش از هر چیز، به شجاعت و صبوری نیاز دارید تا نوشته‌های ناقص خود را تاب بیاورید. با عبور از این گردنه، ادامه مسیر آسان‌تر خواهد شد. با این توضیح، بسیاری از هنرجوها، نمی‌توانند از این مرحله بگذرند؛ چون نمی‌توانند یا نمی‌خواهند بپذیرند:

همواره به یاد داشته باشید که اولین و مهم‌ترین مخاطب شما خودتان هستید. در دوره نوآموزی، برای رضایت هیچ کس ننویسید؛ مگر خودتان. حتی برای رضایت خودتان هم ننویسید. فقط بنویسید که نوشته باشید؛ به قصد لذت.

ناگفته نماند که هم‌پای نوشتن، حتما باید مطالعه کنید. پیشرفت در نوشتن، بدون مطالعه بسیار بعید است. بر همین اساس، در طول دوره، منابع مطالعاتی نیز به شما معرفی می‌کنیم.

در خواندن و نوشتن، بیش از هر چیز، باید متمرکز باشید. زندگی در عصر شبکه‌های اجتماعی، ما را شتاب‌زده، دمدمی مزاج، راحت‌طلب و کم‌طاقت بار آورده است؛ این‌ها دشمن استمرار هستند. حال آن که فقط با استمرار و تکرار است که رفته‌رفته نتایج چشم‌گیر حاصل می‌شود.

در دوره نوآموزی، نوشتن باید نوعی بازی مفرح باشد؛ فارغ از امتیاز و برنده و بازنده. نگذارید بایدها و نبایدها، انگیزه شما را سرکوب کند. در نوشتن کودکی کنید؛ بی مسئولیت، شوخ و شنگ، در جستجوی لذت آنی.

ما اینجاییم که به شما کمک کنیم نه این که شما را قضاوت کنیم. بنابراین آزادانه به تمرین‌ها پاسخ دهید. پاسخ‌های شما نزد ما محفوظ است. ما تمام پاسخ‌های شما را می‌خوانیم و بر روند پیشرفت شما نظارت داریم.

باور کنید هیچ راز و جادویی در کار نیست. موفقیت در نویسندگی، نتیجه اجرای مستمر همین نکته‌های ساده است. با وجود این، تعدادی انگشت‌شمار از هنرجوها علاقه و اراده لازم را برای تحقق رویاهای خود صرف می‌کنند. غالبا دنبال راه میان‌بُر و موفقیت آسانسوری هستند. وقتی به آن دست نمی‌یابند، به جای پذیرش اشتباهات خود، اشتباه دیگری مرتکب می‌شوند و خود را بی‌استعداد یا بدشانس می‌دانند. امیدواریم نگرش و روش شما چنین نباشد.

این جلسه، به آشنایی با شما اختصاص دارد. تمرین‌ها را از جلسه بعد، آغاز خواهیم کرد. برای آشنایی با شما پرسش‌هایی مطرح کرده‌ایم. روی دکمه مرور آزمون درس کلیک کنید تا به صفحه پرسش‌ها هدایت شوید. اگر این دکمه را نمی‌بینید، یعنی با نام کاربری و کلمه عبور وارد سایت نشده‌اید.

تذکر ۱: برای مشاهده تمرین‌ها، باید حتما با نام کاربری و کلمه عبور وارد شوید.

تذکر ۲: برای مشاهده تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «مرور آزمون درس» کلیک کنید.

تذکر ۳: بعد از پاسخ به تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «درس را تکمیل کن» کلیک کنید.

بازگشت به:باشگاه نویسندگان (پایه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *