باشگاه نویسندگان (پایه): جلسه ۵

شما قبل از مشاهده این درس باید اول باشگاه نویسندگان (پایه): جلسه ۴ را تکمیل کنید.

کاربردهای متعدد یک شیء

در این تمرین، کاربردهای غیرمعمول اشیاء را باید بیابیم؛ در اصطلاح باید «آشنایی‌زدایی» کنیم؛ مثل جکی‌چان که برای مبارزه با حریف خود، از هر چیزی استفاده می‌کند؛ از جارو و بشکه گرفته تا پنکه و پرده و چاه‌بازکن!

تاثیر تمرین

ناگفته روشن است که به کمک آشنایی‌زدایی، موجی از خلاقیت به نوشته ما سرازیر می‌شود. این تمرین بیش از همه برای داستان‌نویسان و فیلمنامه‌نویسان مناسب است تا صحنه‌ها و موقعیت‌های بکر و بدیع خلق کنند.

نمونه

کاربرد معمول چتر استفاده از آن به عنوان سرپناه، در هوای بارانی است؛ در عین حال، می‌توان چتر باز شده را به صورت وارونه روی آب گذاشت. آن‌گاه بسته‌ای را توی آن جا داد و مثل قایق، آن را به سوی مقصدی معین هدایت کرد.

جمله سازی با کلمات ناهمجنس

در این تمرین، با کلمات داده‌شده، باید یک یا چند جمله کوتاه معنادار بنویسید؛ طوری که خلاف روند معمول باشد.

تاثیر تمرین

به کمک این تمرین، می‌توانید میان عناصر دور از هم، رابطه ایجاد کنید. با تکرار این تمرین، تخیل شما بارور خواهد شد؛ طوری که می‌توانید داستان‌های فانتزی (خیال‌انگیز) بنویسید؛ مثل آلیس در سرزمین عجایب. داستان‌هایی که منطق آن، با منطق واقعیت روزمره، متفاوت و چه بسا متناقض است؛ مثل عالم رویا.

تذکر: شاید جمله‌های شما، ناملموس و بی‌کاربرد یا حتی مهمل و خزعبل به نظر برسد؛ اما به یاد داشته باشید که هدف از حل این تمرین، کنار زدن عادت‌های روزمره و مرزهای واقعیت است.

نمونه

مثال: گورخر، آجر، آینه.

۱- گورخر قد کوتاه بود؛ بنابراین، مجبور شد روی آجر بایستد تا بتواند خودش را در آینه ببیند.

۲- هر وقت آینه را با آجر می‌شکنم، از توی آن گورخر بیرون می‌پرد.

۳- دیشب خواب دیدم گورخر با آجر توی سرش می‌زد. بعد بلافاصله در آینه نگاه می‌کرد ببیند آیا سرش زخم شده است یا نه.

 

جور دیگر دیدن اشیاء

در این تمرین، چیستی اشیاء را فراموش می‌کنیم و به کمک تخیل خود، آن را به چشم چیزی دیگر می‌بینیم. در این تمرین، به کاربرد اشیاء اصلا نظر نداریم؛ فقط قرار است آن را طوری دیگر ببینیم.

تاثیر تمرین

جور دیگر دیدن اشیاء، اساس آرایه تشبیه و استعاره است. با تکرار این تمرین، برای ساختن تشبیه آماده و ورزیده می‌شوید. آرایه تشبیه، در نوشتن نثر ادبی کاربرد فراوان دارد. شاید اجرای این تمرین، برای افراد واقع‌گرا اندکی دشوار باشد.

نمونه

روشن است که شی موجود در تصویر زیر جامدادی است. قرار است آن را طوری دیگر ببینیم. فراموش نکنید که اصلا به کاربردهای متعدد و غیرمعمول آن کاری نداریم.

من به سلیقه و بر اساس تخیل خودم، این جامدادی را مثل چادر مسافرتی یا چادر ایلیاتی می‌بینم. همچنین، مثل اتوبوس، مثل واگن قطار، مثل ماری که زبان خود را بیرون آورده و فش‌فش می‌کند. به موش هم شباهت دارد؛ موش دم‌بریده. چراغ ماشین هم می‌تواند باشد. دروازه فوتبال هم به نظر می‌رسد و…

 

معرفی کتاب

«قلبم ترانه تکرار است» برگزیده‌ای از کاریکلماتورهای شادروان پرویز شاپور (همسر فروغ فرخزاد) است. کاریکلماتور نوشته‌ای کوتاه است مثل کاریکاتور که نوعی طنز و ظرافت در آن یافت می‌شود. برای دانلود کتاب، روی تصویر فوق کلیک کنید.

تذکر ۱: برای مشاهده تمرین‌ها، باید حتما با نام کاربری و کلمه عبور وارد شوید.

تذکر ۲: برای مشاهده تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «مرور آزمون درس» کلیک کنید.

تذکر ۳: بعد از پاسخ به تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «درس را تکمیل کن» کلیک کنید.

بازگشت به:باشگاه نویسندگان (پایه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *