باشگاه نویسندگان (پایه): جلسه ۶

شما قبل از مشاهده این درس باید اول باشگاه نویسندگان (پایه): جلسه ۵ را تکمیل کنید.

نوشتن بر اساس تصویر

در این تمرین، با مشاهده تصویر، باید ذهنیات خود (تداعی‌ها و خاطرات، کنجکاوی‌ها و ایده‌ها، احساسات و…) را بنویسید. همچنین، می‌توانید برای تصویر، از خودتان ماجرا بسازید.

در حین نوشتن، تا حد ممکن به عقب بازنگردید و برای انتخاب کلمه‌ها و جمله‌‎ها فکر نکنید. قرار نیست نوشته شما حتماً بازتاب همین تصویر باشد. این تصویر محرّک نوشتن است و بس.

تاثیر تمرین

رنگ‌ها و صداها در حافظه بلندمدت ما ذخیره می‌شوند. در نتیجه، گاهی با تماشای تصاویر یا شنیدن موسیقی‌، برخی از خاطرات و احساسات خفته را می‌توان بیدار کرد. این کار، یکی از روش‌های آسان و موثر برای سوژه‌یابی است. 

نمونه

موشی و موش‌موشی پس از روز کاری سرد و سخت نشسته بودند و خستگی در می‌کردند. موشی دراز کشیده بود و به آسمان نگاه می‌کرد. موش‌موشی هم داشت چُرت می‌زد.

موشی گفت: ما دو تا که سنجاب هستیم. پس چرا اسم‌هایمان موش‌موشکی است؟

موش‌موشی گفت: بیا اسم‌هایمان را عوض کنیم.

موشی گفت: چه جوری؟

موش‌موشی گفت: بعضی از آدم‌ها را دیده‌ام که خیلی به خودشان اعتماد دارند. وقتی می‌خواهند ثابت کنند که در کاری بی‌نظیر و بی‌رقیب هستند، می‌گویند اگر توانستی مرا شکست بدهی، اسمم را عوض می‌کنم.

موشی نیم‌خیز شد و گفت: پس چرا دراز کشیدی تنبل‌خان؟

و بعد دوید و رفت گردویی با خود آورد. آن را بالا انداخت و گفت: موش‌موشی! اگر این گردو را از من گرفتی اسمم را عوض می‌کنم.

موش‌موشی گفت: اسمت را چی می‌گذاری؟

موشی‌ گفت: هر چی تو بخواهی.

موش‌موشی از جا کند و رفت تا گردو را از موشی بگیرد. شما فکر می‌کنید کدام یکی برنده شد؟ 

 

نوشتن بر اساس موسیقی

پس از شنیدن قطعه‌ای موسیقی، ذهنیات (تداعی‌ها و احساسات) خود را بنویسید. در حین نوشتن، تا حد ممکن به عقب بازنگردید و برای انتخاب کلمه‌ها و جمله‌‎ها فکر نکنید. قرار نیست نوشته شما حتماً بازتاب همین موسیقی باشد. این موسیقی محرّک نوشتن است و بس.

تاثیر تمرین

رنگ‌ها و صداها در حافظه بلندمدت ما ذخیره می‌شوند. در نتیجه، گاهی با تماشای تصاویر یا شنیدن موسیقی‌، برخی از خاطرات و احساسات خفته را می‌توان بیدار کرد. این کار، یکی از روش‌های آسان و موثر برای سوژه‌یابی است. 

نمونه

ابتدا با کلیک روی تصویر زیر، فایل موسیقی را دانلود کنید و بشنوید. سپس متن زیر را بخوانید:

آسمان زانوی غم در بغل گرفته است. باد می‌وزد. برگ درختان در تلاطم است. وقت جدایی رسید؛ به همین زودی.

من به اختیار خود نیامدم. وقتی آمدم اصلا قرار نبود بمانم. وقتی ماندم قرار نبود به تو دل بدهم. دل ندادم که دل بکنم. اما چه کنم؟ از آمدن پشیمانم و به رفتن ناچار. 

روزهای رفته را به یاد داری؟ پای درخت بید مجنون هر روز هم‌دیگر را می‌دیدیم. آن قدر بهار ما سرسبز بود که پاییز را از یاد بردیم؛ پاییزِ ناگزیر. برگ‌های خشکیده خاطرات، زیر پای ما می‌شکند؛ همانند بغضی که در گلو فرو خورده‌ایم.

زمین و زمان، میان من و تو دیوار کشید؛ دیوار جدایی. تحفه من به تو خاطرات است؛ همان خاطرات که آن را با خود به ناکجاکده‌ای دیگر سوغات می‌برم. 

رفتن نمی‌تواند تو را از من بگیرد. من هر کجا که باشم، دلم همیشه مسافر کوی توست. این دم آخر بخند تا لبخند تو بدرقه راه من باشد.

برای انجام تمرین‌های این جلسه، از تصاویر و موسیقی زیر باید استفاده کنید:

 

معرفی کتاب

«لیلی نام تمام دختران زمین است» بازآفرینی شاعرانه‌ای از داستان لیلی و مجنون، به قلم خانم عرفان نظرآهاری است. برای دانلود کتاب از سایت طاقچه، روی تصویر فوق کلیک کنید.

تذکر ۱: برای مشاهده تمرین‌ها، باید حتما با نام کاربری و کلمه عبور وارد شوید.

تذکر ۲: برای مشاهده تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «مرور آزمون درس» کلیک کنید.

تذکر ۳: بعد از پاسخ به تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «درس را تکمیل کن» کلیک کنید.

بازگشت به:باشگاه نویسندگان (پایه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *