تله‌های پنهان در هدف‌گذاری

لطفا پیش از شروع دوره پرداخت نمائید دوره

امروزه بسیاری از ما گرفتار روحیه راحت‌طلبی شده‌ایم. توقع داریم سریع و ساده به اهداف خود برسیم. گسترش روزافزون تکنولوژی، مخصوصاً شبکه‌های اجتماعی، به این میل دامن زده، و ما را تنوع‌طلب و بی‌تاب بار آورده است؛ غافل از آن که موفقیت، همچنان در گرو سخت‌کوشی است.

با توجه به این نکته، ماندن در مسیر اهداف ضروری است. خروج از مسیر، از ما فردی شکست‌خورده می‌سازد؛ مگر آن که پس از بازنگری عملکرد خود، مشکل را بیابیم، و با اصلاح کاستی‌ها، به مسیر باز گردیم.

پس از سال‌ها مطالعه، آزمون و خطا، ذوق‌آزمایی و قلم‌فرسایی، به صراحت اعلام می‌کنم هنرجوها قبل از آموختن جدی تکنیک‌ها، باید ابتدا علائق و توانایی‌های خود را بشناسند، و ماندن و ادامه دادن را بیاموزند. فقط در این وضع است که می‌توانند به پیشرفت امیدوار باشند.

محمدحسن شهسواری، استاد رمان‌نویسی نیز گفته است: «مشکل اصلی نویسندگان ما ندانستن تکنیک ها و قواعد نویسندگی نیست؛ شیوه زندگی کردن و اندیشیدن همچون یک نویسنده است.»

با این اوصاف، اگر یادگیری تکنیک‌ها را مثل صید ماهی در نظر بگیریم، بی تردید، ماهیگیر حتی اگر مستعد و چیره‌دست باشد، با تور پاره، دست خالی از دریا برمی‌گردد. پس می‌ارزد قبل از دل به دریا زدن، از استحکام تور خود مطمئن شویم.

اگر ندانید به دنبال چه چیزی هستید، هیچ‌گاه به آن نمی‌رسید. (دارن هاردی)

به فراخور مطالب، از کتاب «امسال تکرار نخواهد شد» نکته‌هایی – همراه با ذکر شماره صفحه داخل پرانتز – ارائه می‌شود.

در مقدمه این کتاب آمده است: «۹۷ درصد مردم تفکر اندیشمندانه‌ای ندارند.» آمار یاد شده، به کشور یا منطقه‎‌ای خاص اشاره ندارد؛ بلکه کل جهان را شامل می‌شود. این در حالی است که دارن هاردی زندگی بدون هدف را همانند کشتیِ بدون سُکان می‌داند. با این محصول آموزشی، به شما کمک می‌کنیم تا گام به گام، به جامعه افراد هدفمند نزدیک شوید.

در ادامه، با دوازده تله هدف‌گذاری آشنا می‌شویم؛ تله‌هایی متداول که غالباً در نگاه اول به چشم نمی‌آیند؛ طوری که همه بارها و بارها در طول زندگی، در بند آن‌ها گرفتار می‌شویم، بدون آن که اصلاً متوجه شویم.

برنامه پیشنهادی برای مطالعه این مطلب

ترجیحا روزانه دو مورد از دوازده تله هدف‌گذاری را بخوانید و تمرین آن را پاسخ دهید. در این صورت، کمتر از یک هفته، با تمام تله‌های هدف‌گذاری آشنا خواهید شد. طبق تصویر زیر، این جدول را برای خود رسم کنید، و پس از هر وعده مطالعاتی، داخل مربع روبروی آن تیک بزنید.

تذکر: پس از معرفی هر تله، از شما خواستیم تا انتخاب‌ها و تصمیم‌های قبلی خود را تحلیل کنید. حل تمرین‌ها اختیاری است. قرار نیست پاسخ‌ها را برای ما بفرستید. البته بهتر است آن‌ها را حل کنید. در ضمن، ما هرگز از شما انتظار نداریم در قامت تحلیلگری خبره ظاهر شوید. هدف از ارائه این تمرین‌ها، خودکاوی است. بنابراین، با آرامش خاطر به آن‌ها پاسخ دهید.

بازگشت به:هدف‌گذاری (قطب‌نمای نویسنده)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *