تله‌های پنهان در هدف‌گذاری (۴)

Preview
شما قبل از مشاهده این درس باید اول تله‌های پنهان در هدف‌گذاری (۳) را تکمیل کنید.

۷- انتخاب چند هدف با هم

«اگر هدف‌های زیادی در ذهن داشته باشید کل تمرکزتان را از دست می‌دهید. (۱۲۶)» چاره چیست؟ اولویت‌بندی. اولویت‌بندی یعنی فهرست کردن اهداف، بر اساس ضرورت و اهمیت. به عبارتی، اگر قرار باشد از تمام اهداف خود، چشم بپوشیم، به جز یکی، بیشترین انرژی خود را به همان هدف اختصاص دهیم.

تازه همان هدف مهم را هم باید خُرد کرد، و گر نه شاید دشواری‌ها و ناهمواری‌های مسیر، ما را بترساند و از حرکت باز دارد؛ پس «اهداف بزرگ خود را به اجزای کوچک‌تر تقسیم کرده، سپس برای دستیابی به آنها تلاش کنید. این یک مسیر ساده و روشن برای دستیابی به اهداف بزرگ است. (۲۷)»

 

تمرین: دوره‌ای از زندگی خود را به یاد بیاورید که اهداف متعدد انتخاب کردید؛ طوری که نتوانستید از عهده همه آنها برآیید. سپس با دانش فعلی خود، انتخاب تان را ارزیابی کنید.

 

۸- نابلدی در استفاده بهینه از امکانات

روزی رهگذری از جنگلی می‌گذشت. هیزم‌شکنی را دید که درختی را با ارّه، به سختی می‌بُرَد. جلو رفت و گفت: «چرا ارّه‌ات را تیز نمی‌کنی تا سریع‌تر و ساده‌تر درخت را ببری؟» هیزم‌شکن عرق پیشانی‌اش را پاک کرد و پاسخ داد: «وقت ندارم ارّه‌ام را تیز کنم!»

به نظر می‌رسد هیزم‌شکن حکایت ما، به جای وقت، به تیز کردن ارّه اعتقاد نداشت. شاید با ادامه همین روند، به زودی از پا درآید. اگر همچنان، علاقه‌ یا اعتقادی به تیز کردن ارّه نداشته باشد، شاید دست به دامن روش‌هایی هزینه‌بردار و ناکارآمد بشود؛ مثلاً استخدام دستیار، یا افزودن بر ساعات کار، یا زور زدن اضافی، یا استفاده از ارّه‌های بیشتر، و نه تیزتر.

هر چه در استفاده از ابزار مسلط‌تر باشیم، پیمودن مسیر، سریع‌تر و ساده‌تر می‌شود. صد البته نداشتن ابزار یا ناآشنایی با روش استفاده از آن، رسین به هدف را برای ما ناهموار و ناگوار خواهد ساخت؛ اما فراموش نکنید:

 

بنابراین، به جای افزودن بر ابزارها، روش استفاده بهینه از آنها را بیاموزیم. مثلاً اگر آموزه‌های لازم را از مطالعه یک‌باره چند کتاب حاصل نکردیم، درست نیست بی‌برنامه و بی‌مقدمه، تعداد کتاب‌های بیشتری را در فهرست مطالعه قرار بدهیم. بهتر است به جای خواندن ده کتاب غیراستاندارد، یک کتاب استاندارد را ده بار بخوانیم. این طرز فکر، همان تیز کردن ارّه است؛ نه استخدام دستیار، یا افزودن بر ساعات کار، یا زور زدن اضافی، یا استفاده از ارّه‌های بیشتر.

 

تذکر ۱: برای مشاهده تمرین‌ها، باید حتما با نام کاربری و کلمه عبور وارد شوید.

تذکر ۲: برای مشاهده تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «مرور آزمون درس» کلیک کنید.

تذکر ۳: بعد از پاسخ به تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «درس را تکمیل کن» کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *