تله‌های پنهان در هدف‌گذاری (۶)

Preview
شما قبل از مشاهده این درس باید اول تله‌های پنهان در هدف‌گذاری (۵) را تکمیل کنید.

۱۱- عدم بازبینی و ارزیابی عملکرد

دانش‌آموزی خودکارش تمام شد، ترک تحصیل کرد! این لطیفه وصف حال بسیاری از ما است. چه بسا به محض برخورد با موانع، در عوض یافتن راهی دیگر، با اهداف خود وداع کرده باشیم.

«پس از نقشه کشیدن باید هنر متمرکز ماندن بر روی هدف‌تان و در عین حال انعطاف‌پذیر بودن در برابر مشکلات را فرا بگیرید. قطعا بعد از اولین گام، مشکلات خودشان را نشان می‌دهند. (۷۰ و ۷۱)»

 

حال باید چه کرد؟ عقب‌نشینی یا بازبینی؟ دارن هاردی این فرمول چهار قسمتی را پیشنهاد می‌کند: «برنامه‌ریزی کن، اقدام کن، بازنگری کن و اصلاح کن. (۳۵)»

به عبارتی، اگر به در بسته خوردید، باید برنامه و مسیر رفته را بازنگری کنید؛ یعنی به جای تغییر هدف‌ به تعمیر هدف‌ بپردازید. بسیاری از افراد طاقت ندارند که برای رسیدن به هدف، روش و مسیر خود را بازبینی و بازسازی کنند؛ لذا فوری دلسرد می‌شوند. سعی کنید شما هرگز جزء این دسته از افراد نباشید؛ زیرا هیچ راهی نخواهید یافت که دست‌انداز نداشته باشد. در عوض خودتان را قوی کنید.

 

تمرین: یکی از اهداف خود را به یاد بیاورید که پس از شکست، آن را کنار گذاشتید. نه این که آن را بازبینی کنید. سپس با دانش فعلی خود، عملکردتان را ارزیابی کنید.

 

۱۲- نداشتن برنامه منظم

برای موفقیت در نویسندگی، باید هر روز بنویسید و بخوانید؛ زیرا «هیچ وقت تغییری در زندگی‌تان رخ نمی‌دهد مگر این که در زندگی‌تان عادت‌های روزانه را تغییر دهید. راز موفقیت در عادت‌های روزانه است. (۱۲۰) همین آموزه ما را واداشت تا باشگاه نویسندگان (پایه) را برگزار کنیم.

برنامه‌ی روزانه شما لازم است ترکیبی از مطالعه و نوشتن باشد؛ طوری که این دو فعالیت، ملکه ذهن‌تان بشود و به سادگی آنها را انجام بدهید؛ زیرا «عادت نیازی است که جلوی دیوانگی ما را می‌گیرد (۱۲۰)» به عبارتی، اگر به فرایندی عادت کنیم، هر بار برای انجام آن، انرژی کمتری مصرف می‌کنیم. 

آموختن مهارتی مثل دوچرخه‌سواری را در نظر بگیرید. شاید در اولین روزهای دوچرخه‌سواری، نمی‌توانستید هم‌زمان تعادل خود را حفظ کنید و رکاب بزنید، هم فرمان را بچرخانید، هم ترمز بگیرید. برای اجرای هر کدام از این کنش و واکنش‌ها، باید اول فکر می‌کردید و بعد تصمیم می‌گرفتید. این وضع، انرژی زیادی از مغز شما می‌گرفت. به همین دلیل، مغز به سرعت در پی روشی بود تا فرمول دوچرخه‌سواری را بیابد، و با تبدیل آن به عادت، در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند.

پافشاری پایگاه آموزشی نوقلم، بر نوشتنِ متن، بدون نگرانی از کیفیت آن، در همین نگرش ریشه دارد. هدف از این آموزه، عادت‌سازی است. این هدف که محقق شد، در مرحله بازنویسی، بارها و بارها فرصت اصلاح داریم.

 

تذکر ۱: برای مشاهده تمرین‌ها، باید حتما با نام کاربری و کلمه عبور وارد شوید.

تذکر ۲: برای مشاهده تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «مرور آزمون درس» کلیک کنید.

تذکر ۳: بعد از پاسخ به تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «درس را تکمیل کن» کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *