تله‌های پنهان در هدف‌گذاری (۷)

Preview
شما قبل از مشاهده این درس باید اول تله‌های پنهان در هدف‌گذاری (۶) را تکمیل کنید.

۱۳- نداشتن پشتوانه یا داشتن چند پشتوانه

«مهم‌ترین موضوع این است کسانی که در این مسیر همراهتان هستند، با نقشه شما موافق باشند. (۷۰)» پس از خودتان باید بپرسید: «برای رسیدن به هدف‌تان به حمایت چه افراد و چه منابعی نیاز دارید؟ (۳۴)»

راهنما کسی یا چیزی است که مثل پلیس یا تابلوهای خیابان، شما را به آدرس مدّ نظرتان راهبری کند؛ اهمیت این مسئله بدان حد است که «حتی یک نابغه در کشورهای پیشرفته، بدون نقشه راه نابود خواهد شد؛ اما یک فرد کُند ذهن و با اراداه با داشتن مسیر و نقشه راه مشخص، سریع‌تر به هدف و مقصد خواهد رسید. (۲۵)»

«هزاران راه برای رسیدن به مقصد وجود دارد. کدام را انتخاب می‌کنید؟ (۶۹)» راهنما کسی است که شما را در انتخاب بهترین مسیر راهنمایی می‌کند؛ مسیری که دستاوردهای پایدارتر و ارزنده‌تری برای شما به ارمغان بیاورد.

روی دیگر سکه، مشاوره با چند راهنما در موضوعی واحد است. این رفتار هم یکی دیگر از مواردی است که منابع ما را به سادگی آبِ خوردن، بر باد می‌دهد. دیگر این که از ما بازنده‌هایی همه‌چیزدان امّا سرگردان می‌سازد.

زیرا بسیاری از ما، از مشاور و پشتیبان، انتظار معجزه داریم. به عبارتی، توقع داریم همین که برای تصمیم‌گیری به او مراجعه کردیم، خود به خود مسئله‌مان حل شود. وقتی این اتفاق نمی‌افتد، به جای اصلاح نگرش و رفتار خود، مشاورمان را عوض می‌کنیم.

کسی را در نظر بگیرید که برای کاهش وزن، هم‌زمان و یا به طور متوالی، به چند پزشکِ متخصصِ تغذیه مراجعه می‌کند. شاید ریشه این نگرش، عدم اعتماد به مشاور است، و اعتقاد به این اندیشه‌ی اشتباه است: انتخاب چند مشاور در موضوعی واحد، ضعف‌ها را پوشش می‌دهد و احتمال شکست را کم می‌کند!

بنابراین، از هر چیز و هر کسی که در زمینه‌ای راهنمایی می‌گیرید، با همان، مسیر خود را ادامه دهید و مدام راهنمای خود را عوض نکنید؛ اما اگر تصمیم به تعویض مشاور و راهنمای خود گرفتید، حتماً ابتدا به این چهار پرسش پاسخ دهید: 

  • چرا از اول این مشاور را انتخاب کردم؟
  • آیا اصلاً او مسئله‌ام را توانست خوب بفهمد؟
  • حالا که موفق نشدم، آیا اشکال از راه حل‌‎های او بود، یا کم‌کاری خودم؟
  • برای این که مشاور بهتری بیابم، بعد از این، به چه نکاتی باید توجه کنم؟

 

۱۴- واگذاری کامل تصمیم به دیگران

پشتوانه و راهنما، فقط همراه شماست؛ نه یدک‌کش شما که بخواهد به زور یا به دلخواه خود، شما را به سمت هدف بکشد. مشاور مثل چرخ‌های کوچک کمکی دورچرخه است تا احتمال زمین خوردن دوچرخه‌سوار نوپا، به حداقل برسد. با این همه، فرمان و رکاب، در دست و زیر پای خود دوچرخه‌سوار باید باشد.

با این توضیحات، اگر دیگران اهداف شما را انتخاب کنند، محتمل است که لااقل دو اتفاق بد رخ دهد:

۱- اگر شکست بخورید، مسئولیت تلاشِ دوباره را به گردن نمی‌گیرید؛ زیرا معتقدید وضع فعلی شما، نتیجه تدبیر همان کس است که به جای شما این هدف را برگزید. او اگر عاقل و کاربلد بود نباید طوری هدف‌گذاری می‌کرد تا شما به این وضع مبتلا شوید. به عبارتی، در عوض تلاش برای تغییر وضع موجود، دنبال مقصّر خواهید گشت. بر همین اساس، «به هدف‌هایی فکر کنید که از صمیم قلب آن‌ها را دوست دارید. اجازه ندهید همکاران‌‎تان، خانواده یا جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید، ایده‌آل‌هایشان را به شما تحمیل کنند. (۴۹)»

 

۲- اگر موفق بشوید، همواره کسی را کنارتان می‌بینید که افتخار این فتح و پیروزی را تمام و کمال از صدقه سر خود می‌داند. فرض کنید در خودرویی هستید که زودتر از بقیه، از خط پایان مسابقه گذشته است؛ اما شما راننده نیستید؛ بلکه بغل دست او نشسته‌اید. یا فرض کنید اتوموبیل‌تان زودتر از بقیه، از خط پایان گذشته است، با این تفاوت که جلوتر از شما، کسی دیگر آن را بوکسل کرده است! ما در هدف‌گذاری، حداکثر از دیگران، آدرس (= راهنمایی، مشورت) می‌توانیم بگیریم؛ نه دستور.

 

تذکر ۱: برای مشاهده تمرین‌ها، باید حتما با نام کاربری و کلمه عبور وارد شوید.

تذکر ۲: برای مشاهده تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «مرور آزمون درس» کلیک کنید.

تذکر ۳: بعد از پاسخ به تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «درس را تکمیل کن» کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *