توصیف (۱)

شما قبل از مشاهده این درس باید اول پاراگراف‌بندی را تکمیل کنید.
لطفا پیش از شروع دوره پرداخت نمائید دوره

شرح ویژگی‌ها و رفتار اشخاص و چیستی و چگونگی پدیده‌ها را توصیف می‌نامند.

بنا بر وجود یا نبود تخیل، دو نوع توصیف داریم:

۱- توصیف ذهنی

این نوع توصیف عموماً خیالی است تا واقعی. برای استفاده از آن، باید از آرایه‌های ادبی کمک گرفت؛ مثل تشبیه و تشخیص (جان‌بخشی).

مثال: علی لباس سبز، به رنگ دشت و شلوار جین هم رنگ آسمان لاجوردی پوشیده بود؛ انگار تکه‌ای از دشت و آسمان را کنده و به تن کرده بود. ابروهایی پرپشت، مثل کلاف در هم تنیده داشت. بینی‌اش پهن بود؛ درست مثل شغلم که روی آن مشت کوبیده باشند. چشم‌هاش درشت و روشن‌ می‌نمود؛ مثل دو ستاره درخشان. جلوی سرش مثل مرغ پر کنده طاس بود. وقتی راه می‌رفت هم‌چون ببر تیر خورده می‌لنگید. 

۲- توصیف عینی

در این نوع توصیف، باید تنها به توضیح مواردی پرداخت که با حواس پنج‌گانه قابل درک باشد؛ یعنی آنچه در عالم واقع، با دیدن، شنیدن، بوییدن، چشیدن و لمس کردن حس شود.

مثال: علی لباس سبز و شلوار جین پوشیده بود. ابروهاش پرپشت و بینی‌اش پهن بود. چشم‌های درشت و روشن داشت. جلوی سرش کمی طاس بود. وقتی راه می‌رفت می‌لنگید. 

تمام موارد یادشده را خواننده می‌تواند در ذهن خود تصویر و مجسم کند؛ تصویرهایی که در دنیای واقعی، شدنی و یافتنی است.

نوشته‌های ما غالبا ترکیبی از این دو نوع توصیف است. توصیف عینی در ترسیم چارچوب مطلب، و تفهیم آن نقش حیاتی دارد. توصیف ذهنی نیز ابزار مکمل است برای انتقال سریع و آسان مفهوم به خواننده.

با این توضیحات، توصیف ذهنی بیشتر در نثر ادبی و داستان کاربرد دارد؛ زیرا باعث زیبایی و فریبایی نوشته می‌شود؛ اما در نوشته‌های غیر داستانی، بهتر است از توصیف عینی استفاده کرد؛ زیرا هدف انتقال سریع و ساده مطلب است؛ نه زیبایی کلام و جلب توجه خواننده به واژه‌ها.

تذکر ۱: در صورت نیاز به توضیح درباره مطالب این درس، زیر همه صفحه پرسش خود را مطرح کنید.

تذکر ۲: دروس را باید به ترتیب بخوانید. اگر تا به حال چنین نکردید، به درس اول برگردید، و این کار را انجام دهید. بپس از مطالعه هر درس، روی دکمه «درس را تکمیل کن» کلیک کنید.

تذکر ۳: بعد از مطالعه درس، حتما روی دکمه «مرور آزمون درس» کلیک کنید. همچنین، پس از انجام تمرین‌ها، به همین صفحه بازگردید، و روی دکمه «درس را تکمیل کن» کلیک کنید.

بازگشت به:مهارت‌های نگارشی (پایه)

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *