باشگاه نویسندگان (پایه): جلسه ۱

شما قبل از مشاهده این درس باید اول باشگاه نویسندگان (پایه): جلسه ۰ را تکمیل کنید.

روند تمرین‌ها به این شکل است که به مرور، از تقلید به سمت خلاقیت، و از واقعیت به سمت تخیل متمایل می‌شود. بر همین اساس، تمرین‌های ابتدایی، شاید در نگاه اول، به قدر کافی، هیجان‌انگیز یا جالب توجه نباشد. در هر صورت، انجام آن‌ها لازم و مفید است.

تکمیل جمله‌های ناتمام

در این تمرین، چهار جمله ناتمام زیر را برای شما در نظر گرفتیم. 

۱- دوست دارم بنویسم؛ ولی…

۲- اگر ننویسم؛ آن‌گاه…

۳- فقط در شرایطی نمی‌نویسم که…

۴- من می‌نویسم؛ حتی اگر…

تاثیر تمرین

با تکمیل این جمله‌ها، موانع پیش رو، و همچنین انگیزه‌های خود را می‌شناسید. در مسیر پر فراز و فرود نوشتن، با شناخت این دو، بر سردرگمی خود می‌توانید غلبه کنید.

 نمونه

۱- دوست دارم بنویسم؛ ولی با خودم فکر می‌کنم یعنی می‌توانم نویسنده شوم؟

۲- اگر ننویسم؛ آن‌گاه حرف‌هایم ناگفته و ناشنیده می‌مانند.

۳- فقط در شرایطی نمی‌نویسم که به من ضمانت دهند عمر بی‌پایان دارم.

۴- من می‌نویسم؛ حتی اگر نوشتن جرم یا گناه باشد.

 

 رونویسی

برای اجرای این تمرین، یکی از نوشته‌های محبوب خود را انتخاب کنید. سپس مثل دانش‌آموز دوره ابتدایی، با قلم و کاغذ از روی آن مشق بنویسید؛ مثلا به اندازه یک یا دو صفحه. برای نتیجه مطلوب، این تمرین را با کاغذ و قلم باید انجام دهید. لازم نیست پاسخ این تمرین را برای ما بفرستید؛ اما برای اجرای تمرین بعدی، باید حتما این تمرین را انجام داده باشید.

  تاثیر تمرین

کمترین نتیجه این تمرین، نرم شدن قلم، و آمادگی برای نوشتن مطالب مهم‌تر است؛ درست مثل تمرین‌های کششی که ورزشکاران قبل از ورود به زمین انجام می‌دهند تا برای مسابقه آماده شوند. 

تعویض کلمات متن

حالا که از روی دست نویسنده‌های محبوب‌ خود تقلید کردید، نوبت آن است که نرم‌نرم جرأت و جسارت به خرج دهید و در مسیر مستقل پا بگذارید. بعد از رونویسی، بهتر است که همان مطالب را بنویسید؛ با این تفاوت که واژه‌های اصلی نویسنده را بردارید و واژه‌های مترادف پیشنهادی خود را جای آن بگذارید. 

  تاثیر تمرین

این تمرین، به هنرجوهای نوقلم اعتماد به نفس لازم را تزریق می‌کند. کسانی که هنوز نمی‌توانند متن کامل یا جمله کامل از خودشان بنویسند؛ اما حداقل می‌توانند به اندازه یک یا چند کلمه، حرفی برای گفتن داشته باشند.

این تمرین، برای نوشتن نثر ادبی (دلنوشته) نیز مناسب است. به این صورت که مثلا شعری زیبا را انتخاب می‌کنیم، و برخی از کلمات آن را تغییر می‌دهیم. اگر شعر وزن داشته باشد، به احتمال قوی، با تغییر واژه‌ها، از وزن خارج می‌شود و شکل نثر به خود می‌گیرد؛ نثری آهنگین و خیال‌انگیز.

نوشتن نثر ادبی، جزء سرفصل‌های این دوره نیست. همین قدر توضیح دادیم تا با اهمیت این تمرین آشنا شوید.

  نمونه

زندگی سخت بود، خیلی سخت. جوان بودم و مملو از نیروی کار. بانک را با موافقت همکارم یک روز در میان کردیم. یک روز از صبح ساعت ۶ تا ۱۰ شب من می‌ماندم و یک روز، به همین ترتیب، همکارم و برای روزهای خالی به دنبال کار گشتم. مثلا دانشجو هم بودم. بعضی شب‌ها پس از تعطیل بانک، به چاپخانه می‌رفتم و به کارهای چاپی می‌رسیدم. و برای آن روزهای خالی، به یاری دوستی، کاری در بازاری پیدا کردم: میرزاییِ یک حجره فرش‌فروشی…

(ابن مشغله، ص ۶۲، نادر ابراهیمی، انتشارات روزبهان)

 

در نمونه زیر، واژه‌های رنگی، جای واژه‌های درشت متن قبل نشسته‌اند:

زندگی (دشوار، مشکل) بود، (بسیار) سخت. جوان بودم و (لبریز، پر، سرشار) از (انرژی) کار. بانک را با موافقت همکارم یک روز در میان کردیم. یک روز از صبح ساعت ۶ تا ۱۰ شب من می‌ماندم و یک روز، به همین ترتیب، همکارم و برای روزهای خالی (پی، در جستجوی) (شغل) گشتم. مثلا دانشجو هم بودم. (برخی) شب‌ها پس از تعطیل بانک، به چاپخانه می‌رفتم و به (امور چاپی) می‌رسیدم. و برای آن روزهای خالی، به (کمک، همراهی) (رفیقی)، کاری در بازاری (یافتم): (دفترداریِ) یک حجره فرش‌فروشی…

 

 تکمیل جای خالی

این تمرین، به نوعی بدلِ تمرین قبل است. باید قسمت‌های خالی متن داده‌شده را کامل کنید؛ طوری که در نهایت، نوشته‌ای معنی‌دار حاصل شود.

داشتم با خودم فکر می‌کردم… البته به نظرم… با وجود این، گاهی… . یعنی هر کس… ؟ نباید فراموش کرد… . بعید نیست… .

  تاثیر تمرین

ذهن ما به پر کردن جای خالی تمایل دارد. در نتیجه، برای تکمیل متن ناقص، دست به کار می‌شود و پی واژه و جمله می‌گردد. در نمونه زیر، جاهای خالی، با رنگ متفاوت پر شده‌اند.

  نمونه

داشتم با خودم فکر می‌کردم کاش می‌شد با خوردن معجون جادویی، یک‌باره نویسنده شد؛ نویسنده‌ای کاربلد. البته به نظرم آن وقت دیگر نوشتن بی‌ارزش می‌شد. هر کس اراده می‌کرد، با خوردن معجون، خیلی آسان به مقام نویسندگی دست می‌یافت. با وجود این، گاهی وسوسه می‌شوم این رویا را جدی بگیرم. یعنی هر کس بخواهد نویسنده شود، نباید زود و آسان به آرزویش برسد؟ نباید فراموش کرد بسیاری از اختراعات امروزی، روزی برای بشر، چیزی بیش از آرزو نبوده است. بعید نیست در آینده، دانشمندان اعلام کنند که این معجون جادویی را برای استفاده عموم آماده کرده‌اند.

معرفی کتاب

کتاب «قصه‌های مجید» مجموعه داستان‌های طنزآمیز هوشنگ مرادی کرمانی، درباره نوجوانی بازیگوش و ساده‌دل به نام مجید است. کتابی خوش‌خوان و خوش‌بیان، با ماجراهای متنوع که می‌توان هر بار یکی از آن‌ها را خواند و به شیطنت‌های معصومانه مجید خندید. با کلیک روی تصویر فوق، می‌توانید این کتاب را دانلود کنید.

 

تذکر ۱: برای مشاهده تمرین‌ها، باید حتما با نام کاربری و کلمه عبور وارد شوید.

تذکر ۲: برای مشاهده تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «مرور آزمون درس» کلیک کنید.

تذکر ۳: بعد از پاسخ به تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «درس را تکمیل کن» کلیک کنید.

بازگشت به:باشگاه نویسندگان (پایه)

۲ نظر

  1. یک جمله قصار از شهید اوینی من جسارت کردم وتغییرش دادم.
    عشق عاشق را به بیماری می کشاند.بیمارزردروی است.خواب خور نداردواز درد می نالدومیگرید.
    عشق عاشق را به جنون می کشاند.مجنون واله وپریشان است .زمان نمی پزیردودر مکان آرام نمیگیرد

    • قلم سید مرتضی آوینی بسیار روان و خوش‌خوان است.
      شما هم به زیبایی جمله قصار ایشون رو بازنویسی کردید. درود بر شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *