باشگاه نویسندگان (پایه): جمع‌بندی + بازنگری تمرین‌ها + نظرسنجی

سلام به شما هنرجوهای عزیز!

هدف این دوره، تبدیل نوشتن به عادت روزانه بود. چنین هدفی محقق نمی‌شود، مگر آن که قبل از هر اقدام، بتوانیم بر کمال‌طلبی خود غلبه کنیم. در این دوره با اجرای بیش از بیست تمرین، این هدف را تعقیب کردیم. امیدواریم که در این مسیر، پشتیبان و همراه شایسته‌ای برای شما بوده باشیم.

به طور عملی، آموختیم فرایند نوشتن دو مرحله دارد: اول خلق و بعد نقد. مرحله خلق مثل استخراج نفت است؛ اما مرحله نقد مثل پالایش آن است. در مرحله خلق، باید ذهنیات خود را سریع روی کاغذ بریزیم و بازنویسی را به مرحله نقد واگذار کنیم.

برخی آن قدر مرحله نقد را جدی می‌گیرند که از خلق باز می‌مانند. این افراد به کمال‌طلبی دچار می‌شوند. راه آسان برای مقابله با کمال‌طلبی حرف زدن روی کاغذ است؛ یعنی همان طور بنویسیم که حرف می‌زنیم؛ بدون توجه به علائم نگارشی، و بدون نگرانی از درست و غلط بودن ساختار جمله‌ها.

از سوی دیگر، برخی مرحله نقد را دست کم یا نادیده می‌گیرند. این افراد سَرسَری‌نویس می‌شوند. روشن است که نوشته قابل قبول، به هر دو مرحله (خلق و نقد) نیاز دارد؛ آن هم به همین ترتیب.

نقد پیش از خلق یا حین آن، مضر است؛ همان طور که غلفت از نقد، باعث می‌شود اثر نویسنده خام و نارس باقی بماند.

ناگفته نماند که نوشتن به آمادگی روحی نیاز دارد. این آمادگی با رعایت چند نکته حاصل می‌شود. یکی پرهیز از کمال‌طلبی است که مفصل درباره آن بحث کردیم.

دیگری حفظ اعتماد به نفس است. برای حفظ اعتماد به نفس، بهتر است نوشته‌های خود را به هر کسی نشان ندهیم. حداقل تا پایان دوره نوآموزی این ریاضت را بر خود واجب بدانیم. بیش از همه، ثمرات آن را خودمان برداشت خواهیم کرد.

اما چرا؟ پشت صحنه نویسندگی ما، حریم شخصی ما است. چه خوب است هر کسی را به آن راه ندهیم. همین که خودمان با واژه‌ها انس و الفت داریم، یک دنیا می‌ارزد. اصلا ضرورتی ندارد فعلا کسی را در این شادی و حال خوش سهیم کنیم یا از او بخواهیم شادمانی و حال خوب‌مان را تأیید کند.

نکته دیگر، بایگانی نوشته‌ها است. برای بازنویسی باید حتما نوشته‌هایمان را بایگانی کرده باشیم. اگر نوشته‌های خود را پخش و پلا، و به امان خدا رها کنیم، آن وقت نمی‌توانیم مرورشان کنیم. حتی دیگر نمی‌توانیم پیشرفت خود را اندازه بگیریم و بفهمیم در مقایسه با گذشته، چه قدر جلو رفته‌ایم.

بازنگری تمرین‌ها

در این دوره با برخی از تمرین‌های مهم و مفید، آشنا شدیم. یک بار هم آن‌ها را اجرا کردیم. مثل روز روشن است که برای رسیدن به سطح اعلای مهارت، باید بارها و بارها تمرین‌ها را انجام دهیم.

خوشبختانه تمام پاسخ‌های شما در پروفایل‌تان ثبت است. در نتیجه، به سادگی می‌توانید آن‌ها را مرور کنید. با این توضیح، به جلسه اول برگردید. درس‌ها و مثال‌ها را بخوانید. پاسخ‌های خود را نیز مرور کنید. سپس به این پنج سوال پاسخ دهید:

۱- به نوشته‌های کنونی‌ام چه حسی دارم؟

۲- به نظر خودم حُسن نوشته‌های من چیست؟

۳- به نظر خودم کمبود نوشته‌های من چیست؟

۴- آیا در نوشته‌هایم ایرادهایی می‌بینم که مدام تکرار شده باشد؟

۵- به طور کل، آیا آسوده‌خاطر می‌نویسم یا نوشتن برایم عذاب‌آور و خسته‌کننده است؟

برای پاسخ به این پرسش‌ها، روی دکمه «مرور آزمون درس» کلیک کنید. ما پاسخ تمرین‌های شما و پاسخ این پنج پرسش‌ را بررسی می‌کنیم و با کمک خود شما، نکته‌ها و توصیه‌های لازم برای ادامه مسیر را به زودی در اختیارتان قرار می‌دهیم.

نظافت نوشته

گام اول در بازنویسی، نظافت نوشته است. به این صورت که ابتدا نوشته خود را پاک‌نویس کنید؛ خط خوردگی‌ها یا غلط‌های تایپی را اصلاح کنید؛ مثل حروف اشتباه، جاافتاده یا تکراری؛ همین طور فاصله‌ی استاندارد بین واژه‌ها. برخی از غلط‌های املایی را نیز با دانش فعلی خود می‌توانید اصلاح کنید.

در گام بعد، از علائم نگارشی استفاده کنید. فعلا کافی است که در پایان جمله‌های سوالی، علامت پرسش (؟) و در پایان جمله‌های خبری نقطه بگذارید. غفلت از همین آموزه ساده، خواندن را دشوار می‌سازد.

بعد از آن با دانش فعلی خود، پاراگراف ایجاد کنید. پاراگراف، مجموعه‌ای از چند جمله است که موضوع مستقل دارد. هر جا موضوع عوض شود، پاراگراف جدید نیز آغاز می‌شود. 

یکی از امتیازات پاراگراف آن است که نوشته را از نظر بصری آراسته می‌کند و به خواننده فرصت می‌دهد در فواصل متعدد، نفس تازه کند؛ نه این که از اول متن تا آخر آن را یک‌نفس بخواند.

با این توضیح، ناگفته پیدا است که نوشته آراسته هم رغبت خواننده را برای مطالعه، و هم اشتیاقِ خودِ نویسنده را برای بازنویسی‌های مکرر افزایش می‌دهد.

فعلا همین قدر از فرایند بازنویسی کافی است. همین‌ها را اگر با حوصله اجرا کنید، نتایج چشم‌گیر حاصل خواهد شد.

برنامه برای تکرار روزانه تمرین‌ها

از میان تمرین‌ها، این چهار مورد، بنیادی و زیربنایی است: رویای شبانه، یادداشت روزانه، خلاصه نویسی و رونویسی.

اگر فقط یکی از دو تمرین رویای شبانه یا یادداشت روزانه را مکرر و بدون بازنویسی انجام دهید، خود به خود، هر روز نوشته‌اید. با ادامه این روند، در پایان سال، بیش از ۳۰۰ صفحه نوشته‌اید. چه چیزی از این بهتر؟

کسی که بتواند منظم و مرتب ۳۰۰ صفحه در طول یک سال بنویسد، خواه‌ناخواه نویسنده است؛ زیرا دیگر از نوشتن نمی‌ترسد.

به این صورت، اعتماد به نفس شما برای پیمودن مسیر، دوچندان خواهد شد. آیا این قدر صبور و پیگیر هستید که همین برنامه ساده را اجرا کنید؟

برای اجرای این تمرین‌ها از سررسید می‌توانید استفاده کنید. در غیر این صورت، فرم زیر را از اینجا دانلود کنید. از آن پرینت بگیرید. سپس آن را با منگنه، یا گیره، بچسبانید و جزوه بسازید.

به موازات نوشتن، حتما باید مطالعه کنید. از کتاب‌های محبوب خود، ساده نگذرید. بعد از مطالعه، خلاصه آن را به زبان خودتان در چند خط بنویسید. همچنین، قسمت‌هایی از آن را رونویسی کنید؛ البته با قلم و کاغذ.

به این طریق، سبک نگارش نویسنده، رفته رفته ملکه ذهن شما خواهد شد. همین دو تمرین، بازده مطالعه شما را تا اندازه‌ای قابل توجه افزایش خواهد داد.

غیر از موارد فوق، کدام یک از تمرین‌های این دوره را بیشتر دوست داشتید؟ طوری که حاضر باشید آن‌ها را مکرر انجام بدهید. پنج مورد را به ترتیب علاقه انتخاب کنید. هر تمرین را حداقل سه بار انجام دهید؛ در این صورت، در مجموع ۱۵ متن دیگر نیز خواهید داشت. 

با تکرار این تمرین‌ها، طبق نقشه فوق، گام اول را طی خواهید کرد. در قدم بعد، باید مقصد و مسیر خود را مشخص کنید. به عبارتی، باید تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید برای خودتان بنویسید یا به قصد انتشار؟ برای کدوم گروه از مخاطبان؟ زنان؟ مردان؟ کودکان و نوجوانان؟ در چه موضوعاتی؟ در کدام قالب نگارشی تخصصی؟ و…

ما چهار قالب نگارشی خاطره، مقاله، نثر ادبی و داستان (رُمان) را آموزش می‌دهیم. در باشگاه نویسندگان (پایه) با خاطره‌نویسی آشنا شدیم. آموختیم که با روش خوشه‌سازی، بسیاری از خاطرات را می‌توان به یاد آورد. همچنین، دانستیم که با کمک توصیف عینی (حواس پنج‌گانه)، تشریح عواطف و تحلیل تصمیم‌های گذشته، ‌می‌توان به خاطرات عمق بخشید.

در این دوره، بیشتر بر ارتباط با ذهنِ ناخودآگاه تمرکز کردیم. به عبارتی، به خیال و خلاقیت فرصت بروز و ظهور دادیم. از تقلید شروع کردیم و رفته رفته به سمت خلاقیت گام برداشتیم. 

در باشگاه نویسندگان (پیشرفته)، بیشتر بر تقویت قدرت مشاهده، تحلیل و استدلال تمرکز می‌کنیم؛ زیرا نویسنده جامع، هم در خیال و خلاقیت، و هم در تحلیل و استدلال ورزیده و آماده است.

در باشگاه نویسندگان (پیشرفته)، علاوه بر تمرین‌های متنوع دیگر، مقاله‌نویسی و نثر ادبی را به طور خاص آموزش خواهیم داد. دوره رمان‌نویسی را نیز  در چهار ترم، جداگانه برگزار می‌کنیم.

ادامه مسیر آموزش

اگر برای ادامه مسیر، و انتخاب هدف به کمک احتیاج ندارید که هیچ. با قدرت، برنامه بازنگری و حل تمرین را انجام دهید تا ثبت نام باشگاه نویسندگان (پیشرفته) آغاز شود. اما اگر برای انتخاب قالب نگارشی و همچنین، شناخت دیگر موانع نوشتن به راهنمایی نیاز دارید، می‌توانید از محصول آموزشی هدف‌گذاری (قطب‌نمای نویسنده) استفاده کنید.

در این محصول آموزشی، پرسش‌نامه‌ای شصت‌ سوالی برای شما تهیه کرده‌ایم تا به کمک آن، مقصد نویسندگی خود را انتخاب و مسیر آن را طراحی کنید. همچنین، روش هدف‌گذاری هوشمند، دوازده مورد از موانع هدف‌گذاری، روش غلبه بر موانع و دیگر مطالب مهم و مفید را برای شما گرد آورده‌ایم. هنرجویان پذیرفته در آزمون پایانی، با ۵۰۰۰۰ تومان تخفیف می‌توانند این محصول را تهیه کنند. برای سفارش این محصول، به دایرکت اینستاگرام نوقلم یا به نشانی saeed_tarom@ در تلگرام پیام بدهید.

نظرسنجی

از حُسن اعتماد شما سپا‌س‌گزاریم. ما را خوشحال خواهید کرد اگر با نظرات ارزشمند خود، قوت‌ها و ضعف‌ها را تذکر دهید. در این صورت، می‌توانیم برای پاسخ به نیازهای آموزشی شما بهتر از این عمل کنیم. پیشاپیش، بابت این لطف بزرگ، از شما سپاس‌گزاریم. 

برای ورود به صفحه نظرسنجی باشگاه نویسندگان (پایه) روی تصویر فوق کلیک کنید.

بازگشت به:باشگاه نویسندگان (پایه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *