مهم‌ترین راز موفقیت

Preview
شما قبل از مشاهده این درس باید اول آموزش هدف‌گذاری هوشمند را تکمیل کنید.

افراد نتیجه‌گرا لذت پیروزی را در رسیدن به مقصد تجربه می‌کنند؛ اما افراد فرایندگرا، از حرکت به سوی هدف لذت می‌برند. بر همین اساس، نتیجه‌گراها محتمل است که در تله شماره ده گرفتار شوند: توقع نتایج عالی و آنی.

لطفا قبل از مطالعه ادامه مطلب، این کلیپ را تماشا کنید:

 

افراد بسیار زیادی (مثل من و شاید مثل شما) گرفتار نتیجه‌گرایی و ناشکیبایی هستند. نتیجه‌گراها به جای طی مسیر، خوش دارند با اولین گام قله را فتح کنند. برای آنها رسیدن به مقصد از پیمودن مسیر لذت‌بخش‌تر است؛ با این اوصاف، وقتی به مقصد می‌رسند، فوری مزه شیرین موفقیت از کام‌شان می‌پرد؛ زیرا لذت رسیدن به مقصد، فقط گوارای وجود کسانی خواهد شد که رنج پیمودن مسیر را به جان خریده باشند. به همین دلیل، نتیجه‌گراها دائم از قله‌ای به قله دیگر می‌خواهند بپرند؛ قله‌هایی که با اولین گام فتح بشوند (!)

از نظر این افراد، تلاش زمانی معتبر است که فوری به نتیجه مطلوب منجر شود. با وجود این واقعیات، خبر خوش آن است که نتیجه‌گرایی را با تمرین می‌توان مهار کرد. البته ناگفته نماند، در برخی از مشاغل و مناصب، نتیجه‌گرایی از نان شب واجب‌تر است؛ مثلا فرض کنید آتش‌نشان‌ها، نیروهای خنثی کردن بمب و… ذهنیت نتیجه‌گرا نداشته باشند! خدا می‌داند چه خواهد شد؟

اغلب پیشرفت‌ها و بهینه شدن ساز و کارهای بشری، مدیون بی‌تابی بشر است. نسخه‌های portable نرم‌افزارها در پاسخ به ناشکیبایی ما تهیه شدند. ماشین، هواپیما و… در اثر نتیجه‌گرایی بشر ابداع شد. حتی بی‌راه نیست اگر گفته شود نتیجه‌گرایی، از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری علم آمار و احتمال بوده است.

با تمام این توضیحات، واقعیت امر آن است که زندگی در مجموع، مثل لحظات بحرانی آتش‌سوزی و خنثی کردن بمب نیست. خواه‌ناخواه، زندگی فرایند است؛ یعنی فراز و نشیب دارد. با گذر زمان و کسب تجربه، دستخوش تغییر می‌شود. شاید موفقیت امروز، فردا چیزی جز شکست نباشد. همچنین، شاید شکست امروز، فردا به پیروزی بزرگ تعبیر شود. همین پیش‌بینی‌ناپذیری، افراد نتیجه‌گرا را عاصی و عصبانی می‌کند. 

 

 

محمدحسن شهسواری، استاد داستان‌نویسی گفته است:

«استعداد بدون شک لازمه ورود به دنیای نوشتن است، اما راستش خیلی هم مهم نیست. آدم با استعداد زیاد است… من آمار دقیقی در دست ندارم اما بر اساس تجربه معتقدم که از هر ده مستعد یک نفر  پشتکار دارد. پشتکار گام دوم و اساسی نوشتن است؛ اما این یکی هم کافی نیست. از هر ده نویسنده‎ی با پشتکار، یک نفر می‌تواند افسردگی برآمده از نوشتن را مدیریت کند.» (حرکت در مه، ص ۶۸)

امیدوارم مطمئن شده باشید که کمبود استعداد، تنگی وقت، نداشتن امکانات و… غالباً بهانه‌های خودساخته من و شما است تا بی‌وفایی خود نسبت به تحقق اهداف‌مان را توجیه کنیم. برای آن که اهمیت وفاداری به اهداف را خوب دریابید و آن را به یاد بسپارید، این کلیپ را هم تماشا کنید:

 

فراموش نکنیم که موفقیت حاصل جمع فعالیت‌های کوچک و مستمر است. از قدیم گفته‌اند: قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود. اگر هدف ما دریا باشد، موظفیم هر بار قطره‌ای ذخیره کنیم. اگر دائم به دریا فکر کنیم، جمع‌آوری قطرات، برای‌مان بی‌معنی و بی‌ارزش خواهد شد. باید پیوسته در پی جمع‌آوری قطرات باشیم، آنگاه در نهایت دریا ناگزیر به سمت‌مان سرازیر خواهد شد.

 

تذکر ۱: برای مشاهده تمرین‌ها، باید حتما با نام کاربری و کلمه عبور وارد شوید.

تذکر ۲: برای مشاهده تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «مرور آزمون درس» کلیک کنید.

تذکر ۳: بعد از پاسخ به تمرین‌ها، روی دکمه آبی رنگ «درس را تکمیل کن» کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *