نظرسنجی + سه نکته مهم + چالش (جایزه‌دار)

شما قبل از مشاهده این درس باید اول آزمون جایزه‌دار (اختیاری) را تکمیل کنید.
لطفا پیش از شروع دوره پرداخت نمائید دوره

برای ورود به صفحه نظرسنجی کارگاه مهارت‌های نگارشی (پایه) اینجا کلیک کنید.

 

در این دوره، شما با روش‌های کوتاه‌نویسی فقط آشنا شدید؛ نه مُشرِف. برای تسلط، باید با حوصله و علاقه تمرین کنید؛ بارها و بارها. ترجیحاً به این ترتیب عمل کنید:

۱- مقابله با کمال‌طلبی

در مرحله اول، فقط باید دست و قلم خود را آزاد بگذارید تا با سرخوشی و بازیگوشی روی کاغذ بدود. سپس بدون بازنگری و ارزیابی نتیجه، نوشته‌های خود را بایگانی کنید، و تا مدتی (مثلا دو هفته) به آن سر نزنید.

غیر از تمرین‌های اختیاری همین دوره، در دوره مقدماتی، کانال، و محصول آموزشی قلم به قلم، تمرین‌های متنوع و متعدد برای شما طراحی کردیم. آن دسته از هنرجویان که پروژه پایانی‌شان در کارگاه نویسنده شو تایید شد، قلم به قلم (شامل سی تمرین) را قبلاً از ما جایزه گرفتند.

۲- نوشتن روزانه

در صورت غلبه بر کمال‌طلبی، آمادگی ذهنی یافته‌اید تا سریع و ساده بنویسید. در این مرحله، کافی است نوشتن را به عادت روزانه خود بدل کنید. اگر هر روز بنویسید؛ اگر چه فقط یک صفحه، موفق‌تر از زمانی خواهید بود که یک روز ده صفحه بنویسید و ده روز هیچ چیز. ساده‌ترین تمرین برای روزانه‌نویسی، نوشتن یادداشت روزانه است؛ به این طریق که آخر شب از دیده‌ها، شنیده‌ها و رفتار و گفتار خود بنویسید.

۳- بازنویسی و ارتقاء کیفیت متن

در این مرحله باید با مرور نوشته‌های بایگانی، آموخته‌های خود از کارگاه مهارت‌های نگارشی پایه را به کار بگیرید؛ یعنی جمله‌های ویران را با حذف زوائد یا تقویت کمبودها، سر و سامان دهید و به فراخور نیاز، از توصیفات عینی و ذهنی کمک بگیرید و….

بیشتر بخوانید: چرا ده روش کوتاه‌نویسی را آموزش دادیم؟ (کلیک کنید)

با ورود به مسیر حرفه‌ایِ نویسندگی، خواه‌ناخواه توانمندی‌های خود را باید گسترش دهید. یکی از همین توانمندی‌ها، قدرت فشردن جمله‌ها و کلمه‌ها است؛ طوری که به معنا و مفهوم متن، صدمه‌ای وارد نشود. بر همین اساس، تسلط بر مهارت کوتاه‌نویسی، حداقل سه امتیاز دارد:

1- در آینده، برای ارسال اثر به جشنواره‌ها، با شرط محدودیت کلمات روبرو خواهید شد. در این مواقع، مهارت‌ کوتاه‌نویسی به داد شما خواهد رسید.

2- در صورت همکاری با خبرگزاری‌ها یا روزنامه‌ها، بدون شک محدودیت واژه‌ها، گریبان شما را خواهد گرفت. در این مواقع، آشنایی با روش‌های فشردن و چلاندن متن، برگ برنده شما خواهد بود.

3- موقع انتشار کتاب خود، به کمک مهارت کوتاه‌نویسی، اضافات متن را دور می‎ریزید. در این صورت، با کاهش حجم کتاب، هزینه‌های انتشار آن را پایین می‌آورید.

 

پس از طی این سه مرحله، برای نوشتن در قالب‌های نگارشی خاص کاملا آماده شده‌اید؛ قالب‌هایی مثل داستان، نثر ادبی، مقاله و…

ما در پایگاه نوقلم، همین روند آموزشی را در پیش گرفتیم؛ البته با این تفاوت که در کارگاه هدف‌گذاری، از هنرجوها خواستیم که با انتخاب قالب نگارشی خاص خود، مطالعات‌شان را هدفمند کنند. در این صورت، آثار برتر در قالب نگارشی انتخابی خود را می‌شناسند. در گام بعد، با خلاصه‌نویسی و موشکافی خوانده‌های خود، برای یادگیری همان قالب خاص آماده می‌شوند.

به همین مناسبت، قرار است به زودی ترم اول کارگاه داستان‌نویسی را برگزار کنیم. البته پیش از برگزاری این کارگاه، آموزش‌های مقدماتی را در کانال و صفحه نوقلم ارائه خواهیم کرد. 

در چالش زیر شرکت کنید تا تخفیف ۵۰۰۰۰ تومانی برای شرکت در یکی از کارگاه‌های نوقلم را به دست آورید. (هدف‌گذاری، داستان‌نویسی و…)

برای ورود به چالش، روی دکمه «مرور آزمون این درس» کلیک کنید.

بازگشت به:مهارت‌های نگارشی (پایه)

۲ نظر

 1. سلام جناب تارم. در آزمون جایزه دار شرکت کرده بودم و فقط ۲ پاسخ اشتباه داشتم. اگر اشتباه نکنم در سایت نوشته بودید که حداقل ۱۸ نمره جهت قبولی درآزمون جایزه دار نیازهست. بااین حساب آیا من قبول شدم؟
  و اینکه باز مجددا” نظرسنجی و یک چالش که آزمون هم داره روی صفحه من ایجاد شده. آیا کسانی که در ازمون جایزه دار قبول شدند باید در این چالش و آزمون شرکت کنند تا جایزه بهشون تعلق بگیره یا خیر نیازی نیست؟
  ممنون میشم توضیح بدید.

  • سلام
   بله. تبریک عرض می‌کنم.
   نه. همین که در آزمون اختیاری قبول شدید، کافی است.
   اون چالش هم اختیاری است. اما اگر شرکت کنید، جایزه دیگری داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *