مراقب باشید به دسته سوم سقوط نکنید!

به نظر من آدم ها سه دسته هستند:

  • دسته سوم: کسانی که نمی نویسند.
  • دسته دوم: کسانی که می خواهند بنویسند.
  • دسته اول: کسانی که می نویسند.

کسانی که نمی نویسند، کاش بدانند که به مهم ترین وجه تمایز خود با دیگر موجودات و مخلوقات پشت کرده اند. لوئیس کارول، نویسنده داستان آلیس در سرزمین عجایب گفته است:

اگر بخواهیم تعریف درست و شایسته ای از انسان ارائه بکنیم، باید بگوییم که انسان حیوانی است که می تواند بنویسد.

برای شروع نوشتن از خودتان بنویسید. زیرا «همه ما حرف‌های ناگفته و فروخورده‌ای داریم؛ حرف‌هایی که حاضر نیستیم با هر کسی در میان بگذاریم. از دیگر سو، نمی‌توانیم تا ابد آنها را درون سینه‌مان حبس کنیم. نوشتن به ما کمک می‌کند که به جای انکار و پس زدن  اندیشه‌ها و احساساتمان، به شکل خلاق آنها را بیان کنیم. با این توضیح که قرار نیست این نوشته‌ها منتشر شود یا در معرض دید دیگری قرار بگیرد. تنها قرار است با نوشتن، از فشار روانی و تنش‌های ذهنی‌مان کم کنیم.» (منبع: فانوس نویسنده، صص ۳۲ و ۳۳)

با وجود این، اگر چیزی به ذهن‌تان نمی‌رسد، لازم نیست حتما چیزهایی که می‌نویسید از خودتان باشد. کافی است مقاله ای را در روزنامه مطالعه کنید و در یک یا دو پاراگراف خلاصه آن را به قلم خودتان بنویسید. حتی اگر شروع از این تمرین هم در ابتدا دشوار به نظر می رسد، کافی است نوشتن را با رونویسی آغاز کنید. هر روز – حتی اگر شده یک پاراگراف – از روی نوشته دیگران بنویسید؛ نوشته ای که از مطالعه آن لذت می برید، و آرزو دارید روزی بتوانید شبیه نویسنده آن بنویسید.

کسانی که می خواهند بنویسند خود به دو دسته تقسیم می شوند:

  • کسانی که در نهایت نمی نویسند. این افراد به دسته سوم سقوط می کنند. اگر هر چه زودتر دست به قلم نشوند، محتمل است که به تنبلی حافظه و گرفتگی ذهن دچار شوند.
  • کسانی که در نهایت می نویسند. این افراد به دسته اول صعود می کنند.

کسانی که می نویسند خود به سه دسته تقسیم می شوند:

  • کسانی که بد می نویسند، و خوب نوشتن را به رسمیت نمی شناسند.
  • کسانی که آن قدر خوب نوشتن برای شان مهم است که در نهایت به خشکی قلم و چه بسا به کاغذهراسی مبتلا می‌شوند؛ طوری که اگر کسی آنها را نشناسد، شاید تصور کند این‌ها هم متعلق به دسته سوم هستند. این افراد، اگر از کمال طلبی دست برندارند، معمولا از افراد دسته سوم اندوهگین تر هستند.
  • کسانی که بد می نویسند؛ اما با بازنویسی، کیفیت متن خود را مرحله به مرحله بهتر می کنند. حتی بهترین نویسندگان هم کیفیت متن خود را در بازنویسی به حد اعلای خود می رسانند. ارنست همینگوی، نویسنده نامدار امریکایی گفته است: اولین نسخه از هر چیزی مزخرف است.

شما جزء کدام دسته هستید؟

اگر از جایگاه خود راضی نیستید، همین الآن دست به قلم بشوید؛ حتی اگر آنچه می‌نویسید، مزخرف باشد؛ زیر این فقط اولین نسخه است. فراموش نکنید: نوشتن یعنی بازنویسی.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *