نویسنده کیست؟ نویسندگی چیست؟

می توان گفت: نویسنده کسی است که حرفی برای گفتن دارد و برای بیان منظور خویش واژه ها را انتخاب کرده است. نویسنده کسی است که میل به شنیده شدن دارد. اگر حرفی برای گفتن نداشته باشد، ناگزیر مخاطبی نیز نخواهد داشت. نویسنده سخنگوی رسمی یک قبیله است. این قبیله می تواند حول محور یک عقیده یا اشتراک شکل گرفته باشد. نویسنده همان کس است که شناسنامه هویتی این قبیله را پی ریزی کرده و طومار آن را نوشته است.

نویسنده کسی است که به احساسات، عواطف، اندیشه و تخیل خود دسترسی دارد؛ چیزی که لزوما برای دیگران نه دوست داشتنی است و نه آسان یاب. دسترسی به این منابع ارزشمندِ وجودی، از او موجودی خاص و حتی خطرناک می سازد؛ زیرا او جسارت رویارویی با پدیده ها و واقعیت هایی را دارد که الزاما مواجهه با آن برای عموم افراد دلچسب و خوشایند نیست.

نویسنده روایتگر دردها و آرزوهای هم نوعان خویش است. او با درک عمیق، واقعیت های پیرامون خویش را ادراک می کند. آنگاه پس از مقایسه آن با وضعیت مطلوب، تفاوت این دو را با بیان هنرمندانه اش بازگو می کند. قدرت بیان نویسنده از او فردی متمایز و تاثیرگذار می سازد و او را در بازگفتن ناگفته ها توانمند می کند.

دنیای جدیدی که نویسنده معرفی می کند، برای عمده مخاطبین دوست داشتنی و خیال انگیز است. گویی یک رویای شیرین است. در عین حال اگر نویسنده قصد سرگرمی صرف داشته باشد ممکن است نوشته اش کارکردی شبیه مواد مخدر پیدا کند. در این حال همسفران او در منزلگاهی مبهم و موهوم متوقف بلکه سرگردان می شوند. این گم گشتگی در دنیای ناشناخته ها، برای بسیاری هیجان انگیز و رازآلود است.

نویسنده به دلیل زیست متفاوت یا دست کم نگرش دیگر گونه ای که به وقایع پیرامون خویش دارد می تواند گزینه های دیگری برای زندگی پیشنهاد دهد. به عبارت دیگر او همانند یک ماشین، تصاویر، تجربیات، مشاهدات و رویدادها را دریافت می کند و با اندیشه و احساس خود آنها را  پردازش، و سپس با بیان خلاق خود محصولی جدید ارائه می کند. به این ترتیب در یک کلام می توان گفت: نوشتن بازیافت زیست نویسنده است. به نظر من، این ساده ترین تعریف از فرایند نوشتن است.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *