نویسندگی خلاق چه کارکردهایی دارد؟

نویسندگی خلاق مجموعه تکنیک ها و رهنمودهایی است که به فرد کمک می کند تا آسان و چند بُعدی بنویسد. منظور از آسان نوشتن، کم کردن فاصله ذهنیت و قلم، و مقصود از نگارش چند بعدی، استفاده توامان از ذخایر احساسات و گنجینه اندیشه هاست. با فراگیری نویسندگی خلاق می توانیم:

خود را بیشتر و عمیق تر بشناسیم

نوشتن به معنای تخلیه هیجانات و ذهنیات است. با تجسم درونیات خود، می توانیم محتوای ضمیر ناخودآگاه مان را صید کنیم و فراروی خود بیاوریم. آنگاه می توانیم با ارزیابی و بررسی نوشته های مان، از خود شناخت بیشتری به دست آوریم. به قول سعدی:

تا مرد سخن نگفته باشد

عیب و هنرش نهفته باشد

به عبارت دیگر، نویسندگی خلاق، با تدبیر و ترفندهای پیشنهادی اش، زیر زبان مان را می کشد و همچون آیینه ای، خود واقعی مان را به ما نشان می دهد.

ناگفته های خود را بیان کنیم

همه ما حرف های ناگفته و فروخورده ای داریم؛ حرف هایی که حاضر نیستیم با هر کسی در میان بگذاریم. از دیگر سو، نمی توانیم تا ابد آنها را درون سینه محبوس نگه داریم. نوشتن خلاق به ما کمک می کند تا درونیات خود را برون ریزی کنم. قرار نیست این نوشته ها منتشر شود یا در معرض دید دیگری قرار بگیرد. تنها قرار است با نوشتن این دل مشغولی ها از فشار روانی و تنش های ذهنی مان کم کنیم.

اندیشه ها و احساسات خود را ابراز کنیم

نویسندگی خلاق به ما کمک می کند تا به جای انکار و پس زدن اندیشه ها و احساساتمان، به شکل خلاق آنها را بیان کنیم. شاید هیچ وقت به ما فرصت صحبت کردن در جمع داده نشده باشد یا خود مایل یا قادر به خلق چنین موقعیتی نبوده ایم. نوشتن خلاق به ما کمک می کند تا برای ابراز وجود و مقابله با خجولی و گوشه گیری آماده شویم.

به طور کل می توان گفت که هر یک از ما به اندازه عمرمان زیسته ایم؛ زیستی که لبریز از تجارب متفاوت و شنیدنی است. این تجربیات و مشاهدات به ما کمک می کند که مسیر ارائه اندیشه ها و احساسات خود را شناسایی و سپس هموار کنیم و دیگران را نیز در همراهی خود شریک بگردانیم.

به خاطرات خود دسترسی داشته باشیم

خاطرات ما علاوه بر ارزشمندی و خواستنی بودن، دربردارنده تجربیات مان هستند. مرور خاطرات به ما فرصت می دهد تا بر گذر زمان غلبه کنیم. به ما این امکان را می دهد که به گذشته سفر کنیم. نوشتن آنها، بازگشت به گذشته را برای مان ساده تر و دوست داشتنی تر خواهد کرد. در ضمن، وقتی قرار می شود که خاطرات خود را بنویسیم، مجبور هستیم جزئیات بیشتری را به یاد آوریم. همین نکته به ما کمک می کند تا از تنبلی ذهنی فاصله بگیریم.

بر ترس از نوشتن غلبه کنیم

نوشتن مانند هر مهارت دیگر آموختنی و کاربردی است. برای کسی که تا به حال جز زنگ انشاء دست به قلم نبرده است، شاید در ابتدا دشوار و هراسناک باشد که بخواهد به مصاف کاغذ و قلم برود. همین ترس از نوشتن باعث می شود، این فرد هر بار به بهانه ای از رویارویی با نوشتن کناره گیری کند؛ زیرا خود را غیرمستعد و ناتوانمند می بیند. علاوه بر این، اشتیاق و علاقه مندی اش به نوشتن نیز زیر سایه کمبود استعداد محو و مات شده است. در این حال، نویسندگی خلاق با ارائه راهکارها و رهنمودهایی به چنین نویسنده ای کمک می کند تا بر غول ننوشتن غلبه کند.

آسان تر دست به قلم ببریم

در نهایت باید گفت که رهاورد نویسندگی خلاق، آسان نوشتن است. همان طور که در ابتدای این مقاله گفته شد، پس از انجام تمرینات نویسندگی خلاق، به یک باره می بینیم که چه قدر کاغذ سیاه کرده ایم. مطالب انباشته شده روی هم، به ما نشان می دهد که می توانیم بنویسیم. آنگاه نوبت آن می رسد که با آموختن تکنیک های تکمیلی، کیفیت نوشته های پیشین خود را ارتقاء دهیم. در این حال آموخته ایم که برای خوب نوشتن ابتدا باید نوشت. بعد از آن می توانیم کیفیت نوشته خود را افزایش دهیم.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *