چرا بنویسم؟

می نویسم تا خودم را بیشتر بشناسم.

می توانیم با نوشتن خود را بیشتر بشناسیم. اگر کتاب «خوش بینی آموخته شده» را خوانده باشید، درخواهید یافت که روان درمانگران مکتب شناخت درمانی می توانند از روی مدل حرف زدن یا نوشتن شما خطاهای ذهنی تان را کشف کنند. آنها می توانند بفهمند که مدل برداشت شما از دنیای پیرامون تان چگونه است و برای مقابله با آسیب های زندگی چه باید بکنید؟

برای ابراز وجود می نویسم.

اگر مایل باشید می توانید با نوشتن برای خود مستمع جمع کنید. یکی از نیازهای ما دیده شدن و در کانون توجه قرار گرفتن است. هر کس به شیوه ای سعی می کند به این نیاز پاسخ دهد. یکی از شیرین ترین و لذت بخش ترین این روش ها نوشتن است. برای مثال، وقتی به کسی نامه ای می نویسید و دلتنگی خود را بیان می کنید، گیرنده نامه با خواندن آن تبدیل به شنونده شما می شود؛ طوری که گویا شما را در مرکز توجه خود قرار داده است.

می نویسم تا سبک بشوم.

نوشتن فرایند تخلیه اندیشه ها و عواطف است؛ طوری که از انباشتگی اطلاعات ذهنی جلوگیری می کند. نوشتن ذهنیات ما را بیرون می ریزد. استفاده از واژه ها در بیان درونیات، نیروی ذهنی ما را فعال و انرژی آن را در یک نقطه متمرکز می کند.

می نویسم تا قدرت درک و تحلیل بیشتری داشته باشم.

با نوشتن می توانیم فرصت ارزیابی و بررسی عینی رویدادهای پیرامون خود را فراهم کنیم. در همین خصوص اگر به یاد داشته باشید، آموزگاران دوره دبستان و دبیرستان از ما می خواستند تا در محاسبه تمرین های ریاضی، ذهنیات خود را در چرک نویس بنویسیم تا احتمال خطا در مقایسه با عملیتات ذهنی به حداقل برسد.

می نویسم تا فراموش نکنم.

نوشتن به ما کمک می کند تا ذهنیات خود را ثبت کنیم. در میان مشغله های انبوه روزانه ممکن است بسیاری از امور را فراموش کنیم. در ادامه همین، شاید برایتان جالب باشد اگر جمله پشت دفتر برنامه ریزی به روش قلم چی را نقل کنم: «کمرنگ ترین جوهرها از قوی ترین حافظه ها ماندگار تر است.»

خوش بینی آموخته شده: مارتین سلیگمن، ترجمه فروزنده داورپناه، میترا محمدی، نشر رشد

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *