چرا «نوقلم» کارگاه هدف‌گذاری را برگزار می‌کند؟

بسیاری از هنرجوها فکر می‌کنند فقط با آموختن تکنیک‌ها، می‌توان به جایگاه حرفه‌ای دست یافت؛ این لازم هست؛ اما کافی نه. من روزانه پیام‌های زیادی از نویسنده‌های نوقلم دریافت می‌کنم؛ مثل این:

یا این:

و یا این:

هنرجو برای یادگیری تکنیک‌های نویسندگی باید آماده شود. همان طور که قبل از آموزش شنا به هنرجو، او را در آب می‌اندازند؛ آمادگی برای نوشتن نیز زمانی حاصل می‌شود که نویسنده دل به دریای نوشتن بزند.

در این حال، نوینسده نوآموز نیز مثل شناگرِ افتاده در آب، ابتدا نیاز به یادگیری را عمیقاً لمس خواهد کرد. همچنین، دیگر از آب نخواهد ترسید. به این طریق، آماده یادگیری شنا می‌شود. با این توضیحات، بعد از فراگیری فنون، نوبت تمرین می‌رسد تا آموخته‌ها ملکه ذهن هنرجو شود. مشکل اصلی اینجا است؛ دقیقاً همین‌جا.

در این نقطه است که به یکباره تعداد زیادی از هنرجوها، عطای نوشتن حرفه‌ای را به لقای آن می‌بخشند. به خلوت خود می‌خزند و گاه گاهی از روی تفنن برای خود چیزی می‌نویسند. حداکثر در اینستاگرام منتشر می‌کنند و “اینستا بنویس” می‌شوند. من این مرحله را “نقطه ریزش” نامیده‌ام.

چرا بسیاری از هنرجویان نویسندگی، حتی با وجود شرکت در کلاس‌ یا مطالعه مطالب آموزشی، به هدف خود نمی‌رسند؟

کارگاه هدف گذاری، دقیقاً در پاسخ به همین پرسش راه‌اندازی شد. این ناکامی چند علت دارد؛ اما مهم‌ترین علت آن، انتخاب هدف، بر اساس انگیزه‌های کور است. یعنی هنرجو در کلاس نویسندگی ثبت نام می‌کند؛ اما نه از روی علاقه قلبی و شناخت عمیق، بلکه من باب مثال، به هوای همراهی با دوست و آشنا، و یا دیگر انگیزه‌های گذرا که در نگاه اول از چشم پنهان می‌ماند.

هنرجوهایی که از نقطه ریزش، به هر شکل، می‌گذرند نیز، در ادامه مشکلات خاص خود را دارند. آنها چند برابر تلاش می‌کنند تا به نتیجه‌ای معمولی برسند؛ به عبارتی، اگر تلاش فعلی آنها هدفمند و هوشمند شود، چند برابر وضع فعلی خود، پیشرفت خواهند کرد. در غیر این صورت، محتمل است آنها نیز به جمع فروریخته‌ها اضافه شوند. من این مرحله را “نقطه فرسایش” نامیده‌ام. 

ریشه مشکل در چیست؟

برای این که هنرجوها از نقطه ریزش، به سلامت بگذرند، چهارده تله پنهان، و روش عبور از آن را در کارگاه هدف گذاری ارائه کرده‌ایم. خوب است هنرجو قبل از انتخاب هدف، این موانع را بشناسد؛ نه وقتی که اسیر یک یا چند فقره از آنها شد، تازه کاسه چه کنم دست بگیرد.

آمادگی در برابر موانع، به ما کمک می‌کند در عوض غافل‌گیری، درست تصمیم بگیریم و به جای تلاش برای ماندن در نقطه فعلی، انرژی خود را برای پیمودن ادامه مسیر ذخیره کنیم.

بسیاری از هنرجوهای گرفتار در “نقطه فرسایش” هنوز توانمندی‌ها و محدودیت‌های خود را نشناخته‌اند. آنها هنوز نتوانسته‌اند بر اساس شرایط خاص خود، هدف‌شان را در نویسندگی تعیین، و برای تحقق آن برنامه‌ریزی کنند. نتیجه آن است که سرگردان می‌شوند. ممکن است جسته و گریخته کتاب بخوانند، تکنیک‌ها را دست و پا شکسته بلد شوند، و نوشتن داستان را آغاز کنند؛ اما وسط راه بمانند…

گاهی شرایط خاص زندگی، ما را تسلیم موانع می‌کند. پیرو همین نکته، بسیاری از موانع نویسندگی، راه حل دارد؛ اما شاید از چشم ما دور مانده باشد. در این مواقع، به راهنما نیاز داریم؛ کسی که ما را در مسیر صحیح نگه دارد، و با پیگیری و ارزیابی عملکردمان، تا رسیدن به مقصد، از ما پشتیبانی کند.

با این توضیحات، در کارگاه هدف گذاری، قصد داریم به هنرجوهای مشتاق کمک کنیم تا برای نوشتن کتاب خیز بردارند؛ هنرجوهایی که حاضر هستند برای رسیدن به هدف، علائق و توانمندی‌های خود را بشناسند، و با گذر از موانع، طعم شیرین موفقیت را بچشند.

 

تذکر: پیش نیاز شرکت در کارگاه هدف گذاری، شرکت در کارگاه آنلاین نویسنده شو است. در این کارگاه، نویسنده‌های نوقلم را با دنیای نویسندگی، به صورت مقدماتی آشنا می‌کنیم.

ثبت نام سومین دوره کارگاه نویسنده شو، از سوم شهریور ماه آغاز خواهد شد. شرکت در این کارگاه رایگان است؛ اما معیار پذیرش، قبولی در مصاحبه مکتوب است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

ثبت نام کارگاه داستان‌نویسی نوقلم آغاز شد

پیش‌تر شش مورد از اشتباهات داستان‌نویسان نوآموز را تذکر دادیم. همچنین، مبانی داستان را فشرده …

۱۱ نظر

 1. من تعریف کارگاه شما رو شنیدم. سوالی که دارم این هستش که ایا این کارگاه ها به افزایش مهارت تولید محتوا برای وب سایت (بیزینس سایت) کمک می کند؟

  • بله. کمک می‌کند؛ اما برای شما پیشنهاد بهتری دارم:
   سایت شما رو دیدم. بسیار چشم‌نواز بود. به نظرم شما فعلاً روی بازاریابی اینترنتی و آشنایی با قالب‌های تولید محتوا تمرکز کنید.
   کوتاه‌ترین و بهینه‌ترین راه رو به شما معرفی می‌کنم؛ هر چه لازم دارید اینجاست: https://modiresabz.com

   در گام‌های بعد، برای افزایش مهارت نویسندگی، از شما دعوت می‌کنم در کارگاه مهارت‌های نگارشی نوقلم شرکت کنید. این کارگاه، حدود یک ماه دیگه برگزار خواهد شد. در این کارگاه، تکنیک‌هایی به شما خواهیم آموخت که نوشته‌های شما رو بسیار هموار و روان می‌کند. موفق باشید.

 2. سلام مجداد کارگاه هدف گذاری برگزار می کنید

  • سلام
   فعلا مشغول ثبت نام کارگاه داستان‌نویسی هستیم. در گام بعد هم مصمم هستیم کارگاه نویسنده شو باشگاه نویسندگان رو برگزار کنیم. کارگاه هدف‌گذاری بهار سال آینده برگزار خواهد شد. اگر عجله ندارید، لطفا تا زمان گفته شده صبر کنید؛ اما اگر عجله دارید، می‌تونیم شرایطی فراهم کنیم تا به محتوای دوره دسترسی داشته باشید.

 3. عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 4. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 5. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 6. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
  سپاسگزارم

 7. خسته نباشید مرسی به خاطر این
  مطلب زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.