چهار مرحله‌ی رشد یک نویسنده

۱- شما برای خودتان می‌نویسید و داستان‌های شما بیشتر رویاهای روزانه‌ای هستند که به شیوه‌های متفاوتی خودشیفتگی شما را ارضا می‌کنند ولی آن‌ها داستان‌هایی نیستند که با دیگران ارتباط برقرار کنند. (من مخالف خودشیفتگی نیستم، بلکه معتقدم در حالت عادی، قبل از این که به دیگران علاقه‌مند باشید باید خودتان را دوست داشته باشید ولی به نظر من، برای نویسندگی خودشیفتگی تنها کافی نیست.)

۲- در این مرحله سعی می‌کنید که سطح ابتدایی را بشکنید و با دیگران ارتباط برقرار کنید ولی ویراستار داستانتان را پیش پا افتاده (یک چرک‌نویس) می‌داند و می‌گوید هنوز نمی‌توانید داستان کاملی بنویسید چون ساختار و شخصیت‌تان نیمه‌کاره است. در این مرحله داستان‌هایتان توسط ویراستارهای مجلات رد می‌شود.

۳- در این مرحله داستان‌های کاملی می‌نویسید یا تقلیدتان معقولانه است ولی هنوز از نظر تکنیکی دارای مشکل هستید که معمولا ضعف در ساختار و شخصیت‌پردازی است.

۴- شما این مشکلات را حل می‌کنید و با رفع آن در سطحی حرفه‌ای کار می‌کنید. (برای این مرحله زیرمجموعه‌هایی وجود دارد ولی بعد از مدتی که از نویسندگی‌تان گذشت متوجه خواهید شد که دیگر نیازی به کمک دیگران ندارید.)

کسانی که نویسندگی را دیر شروع می‌کنند مرحله‌ی اول و در بعضی مواقع مرحله‌ی دوم را به راحتی رد می‌کنند. من پیشنهاد می‌کنم نویسندگی را تا اوایل سی سالگی رها کنید. اما در طی این مسیر مشکلات زیادی در پیش دارید. ناکامی و خیلی از مسائل دیگری که من هم مثل شما داشته‌ام. من حدود دوازده سال در مرحله‌ی چهارم بودم ولی بعضی اوقات این مرحله می‌تواند مدتی کمتر یا بیشتر از یک مسافرت ادامه داشته باشد که البته این بستگی به سن، تجربه، استعداد، هدف و شانس شما دارد!

منبع: داستان‌نویسی نوین، فرانسیس دیمون نایت، ترجمه‌ی مهدی فاتحی، نشر چشمه

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *