چه طور بنویسم؟ (راهنمای گام به گام نوشتن)

در این مقاله، توضیح می دهم که چه طور یک یادداشت رسمی بنویسید. از همین الگو می توانید برای نوشته های تخیلی نیز کمک بگیرید؛ با این توضیح که لازم است در کنار آن از امکانات و محدودیت های قالب نگارشی مورد نظرتان آگاه باشید.

پیکربندی متن

یکی از بهترین روش ها برای نوشتن استفاده از الگوی مقدمه، تنه و نتیجه است. در این الگو شما در مقدمه توضیح می دهید که می خواهید در مورد چه چیزی بنویسید. سپس در تنه یا میانه متن مباحث مرتبط با آن موضوع را مطرح می کنید و در پایان، با جمع بندی و نتیجه گیری، توضیح می دهید که چه چیزی را در این متن ارائه کردید.

طرح پرسش

در مقدمه می توانید متن خود را با یک پرسش آغاز کنید. این پرسش می بایست طوری طراحی شده باشد که ذهن خواننده را درگیر و او را به مطالعه ادامه متن ترغیب کند. در قدم بعد می بایست در تنه یا میانه متن اطلاعات لازم را به خواننده ارائه کنید و در پایان متن به پرسش پاسخ دهید.

استفاده از ضرب المثل و حکایت

سعی کنید در متن خود از ضرب المثل و حکایات استفاده کنید. استفاده از این دو متن شما را از یکنواختی نجات می دهد و رنگ و بوی صمیمی و ادبی تری به متن تان می بخشد.

استفاده از آمار و ارقام

در صورت امکان، در خصوص موضوع متن تان آمار ارائه کنید. آمار و ارقام ارزش و اعتبار متن شما را در نظر مخاطب افزایش می دهد. برای اعلام آمار از منابع رسمی و مستند استفاده و مرجع آمار را معرفی کنید.

استفاده از اعتبار دیگران

اگر متن ادبی یا تخیلی می نویسید می توانید از شخصیت های شناخته شده کمک بگیرید. مثلا از زبان پینوکیو، پلنگ صورتی و کلاه قرمزی بنویسید. استفاده از این شخصیت ها نیز به اعتبار متن تان می افزاید.

رقیق کردن متن

در صورت تمایل از شعر استفاده کنید. گاهی یک بیت شعر به اندازه چند پاراگراف ارزش دارد. شعر به علت وزن، قافیه و همچنین حکمت نهفته در آن در چند کلام تاثیر به سزایی بر مخاطب می گذارد.

بستن متن

اگر نتوانستید برای متن خود یک پایان بندی مناسب طراحی کنید، می توانید با یکی از جملاتی که آغاز کرده اید، متن را تمام کنید. این جمله را می توانید از آغاز یا میانه متن انتخاب کنید. برای مشاهده نمونه این دستورالعمل اینجا کلیک کنید.

ذکر منابع

وقتی نگارش متن را به پایان رساندید، اگر از منبع خاصی استفاده کرده اید، لازم است که نام و نشان آن را ذکر کنید. مثلا در انتهای متن خود این چنین بنویسید: نام کتاب، شماره صفحه، نام مولف، نام مترجم، نام انتشارات

ویرایش

در قدم بعد نوشته خود را بازبینی و اصلاح کنید. غلطهای املایی و انشایی را بیابید. ترتیب پاراگراف ها را تغییر دهید. نکات زائد را حذف و مطالب جا افتاده را اضافی کنید. می توانید از یک دوست منصف و مطلع نیز نظرخواهی کنید.

انتخاب عنوان

در پایان برای گیرایی بیشتر یک عنوان جذاب برای متن خود انتخاب کنید. این عنوان می بایست خواننده را به مطالعه متن ترغیب کند. در ضمن، نباید محتویات متن را لو دهد. این عنوان حکم یک دام را دارد تا توجه مخاطب را صید کند.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

۲ نظر

  1. سلام.وبسایت زیبایی دارید.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *