چه طور یک کتاب را به شکل صحیح مطالعه کنم؟ (۲)

در مقاله قبل گفتیم که شکل مطالعه هر کتاب تا اندازه ای به موضوع آن وابسته است. اگر بخواهید یک کتاب درسی ریاضی را بخوانید، در مقایسه با یک رمان ماجرایی، می بایست تمرکز و تعمق بیشتری داشته باشید. با این توضیح یادآور شدیم که بهتر است قبل از مطالعه نویسنده کتاب را بشناسید. به سال انتشار، شمارگان، و تعداد چاپ آن دقت کنید. به دنبال این نباشید که کتاب را زود به پایان ببرید. اقتباس‌های کتاب را بیابید. وقتی کتاب تمام شد، فکر نکنید که محتوای آن را کاملا فهمیده اید. تداعی ها و ایده های خود را از مطالعه این کتاب بنویسید. در ادامه این رهنمودها پیشنهاد می شود:

کتاب را از چند مترجم بخوانید و ترجمه ها را مقایسه کنید.

معمولا کتابهای مشهورتر را چند مترجم مختلف ترجمه می کنند. اگر مایل و راغب باشید، می توانید هر کدام را مطالعه و ترجمه ها را با هم مقایسه کنید. وقتی یک مترجم خوب را بشناسید، آنگاه دفعات بعد در خرید کتاب یا مطالعه آن، می توانید با اعتماد بیشتری سرمایه گذاری کنید. در ضمن، مطالعه ترجمه های مختلف، به شما می آموزد که یک متن واحد و ثابت را به چند شکل می توان به زبانی دیگر ترجمه و ارائه کرد. همچنین، این کار باعث می شود تا روی واژه ها بیشتر حساس و دقیق باشید. می توانید عملا واژه گزینی مترجمین را مشاهده و ارزیابی کنید.

از یادداشت برداری غافل نباشید.

هر جا به نکته مهمی برخورد کردید، فوری آن را یادداشت کنید. سعی کنید مطالب مهم تر و کلیدی تر را بنویسید. نوشتن به شما فرصت می دهد تا با عمق بیشتری مطالب را یاد بگیرید. حتی اگر در حال مطالعه رمان هستید، پایان هر فصل را در یک یا چند جمله بنویسید تا دفعه بعد، بتوانید با یادآوری سریع مطالب قبلی، ادامه داستان را دنبال کنید. همچنین، می توانید قسمت های مهم را رنگی کنید. برای این کار کافی است از ماژیک های مخصوص این کار استفاده نمایید.

خلاصه آن را به قلم خودتان در یک صفحه بنویسید.

پس از پایان مطالعه، خلاصه ای از کتاب را همراه برداشت خود، در یک صفحه بنویسید. می توانید این برگه را بین ورق های کتاب بگذارید، تا هر وقت نیاز بود، به سادگی بتوانید آن را بیابید. فرض کنید می خواهید این کتاب را به کسی معرفی کنید. ضمن اشاره به موضوع و کلیات آن، توضیح کوتاهی درباره مولف ارائه کنید. بنویسید این کتاب به کار چه کسانی می آید؟ چه راه حل جدیدی پیشنهاد داده است؟ بنویسید این کتاب کدام یک از دانسته های قبلی شما را زیر سوال برد؟ کدام یک را تقویت کرد؟ اصلا شما را با چه پرسش ها و چالش هایی روبرو نمود؟

از نقشه های ذهنی استفاده کنید.

گزینه دیگر ترسیم نقشه های ذهنی است که هم ارز یادداشت برداری محسوب می شود. برای ترسیم یک نقشه ذهنی کافی است که ایده مرکزی را در میان کاغذ بنویسید، و با رسم انشعابات متعدد از کلیت موضوع به سمت اجزای آن حرکت کنید.

یکی از الزامات رسم نقشه های ذهنی، استفاده از چند رنگ مختلف و به کارگیری شکلک ها و تصاویر است. استفاده از این دو به شما کمک می کند تا مطالب را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید.

برای کتاب اسلاید بسازید.

گزینه دیگر ساخت اسلاید است که از ترسیم نقشه ذهنی نیز کامل تر و جامع تر است. برای ساخت اسلاید می‌بایست کار با نرم افزار power point را بلد باشید یا بیاموزید. ساخت اسلاید به شما فرصت می دهید تا برای آموخته های خود دنبال تصاویر مفهومی و مرتبط با آنها بگردید. در ضمن، زمینه را برای شما فراهم می‌کند تا در جایگاه یک مدرس و سخنران قرار بگیرید و آموخته های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

شاید در نگاه اول استفاده از این روش ها غیر مرسوم و زمان بر باشد؛ اما به یاد داشته باشید که افراد کمی دنبال یادگیری هستند و افراد کمتری پی یادگیری عمیق، تاثیرگذار و کاربردی می باشند. با صرف زمان و انرژی، و با اجرای رهنمودهای یاد شده، می توانید در جمع گروهی از جامعه قرار بگیرید که نقش تعیین کننده ای دارند؛ همان ۴ درصد برتر که خوب می آموزند و خوب تر عمل می کنند. در این صورت در زمینه تخصصی خود به یک مرجع تبدیل خواهید شد.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *