چگونه قلم خود را نرم کنم؟ (راهنمای آماده شدن برای نوشتن)

همان طور که یک ورزشکار پیش از شروع مسابقه خود را با نرمش گرم می کند، یک نویسنده نیز می بایست با قلم گردانی، خود را برای نوشتن آماده کند. اجرای تمرینات زیر به شما کمک می کند برای نوشتن آماده شوید. ببینید با کدام یک راحت تر هستید. با این توضیحات، برای نرم کردن قلم توصیه می شود:

از روی آثار مورد علاقه خود رونویسی کنید.

پیش نیاز اجرای این تمرین، اهل مطالعه بودن است. با این فرض که اهل مطالعه هستید، متنی را انتخاب کنید که با آن رابطه ای احساسی دارید. متنی که قلم نویسنده آن را می پسندید و دوست دارید شبیه آن نویسنده بنویسید. یک قسمت از متن را انتخاب و با قلم روی کاغذ شروع به نوشتن کنید. این تمرین را چند بار انجام دهید؛ طوری که وقتی احساس کردید برای نوشتن گرم شده اید، توقف کنید. دقت داشته باشید این تمرین زمانی بیشترین بازدهی را خواهد داشت که با قلم و کاغذ انجام شود. تاثیر اجرای این تمرین به صورت تایپ کمتر خواهد بود.

به یک قطعه موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید.

حین گوش دادن به موسیقی کار دیگری انجام ندهید. سعی کنید تمرکز داشته باشید. این قطعه موسیقی اگر بی کلام و اگر ملایم باشد، تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت. برای مثال، پیشنهاد می کنم موسیقی فیلم «مرسدس» ساخته آهنگساز فقید، «بابک بیات» را از دست ندهید.

برای اجرای هر چه بهتر این تمرین پیشنهاد می کنم یک بار موسیقی را با تمرکز گوش کنید. بار بعد حین گوش دادن، تداعی ها و ذهنیات خود را با قلم روی کاغذ بنویسید. بنویسید یاد چه چیزی افتادید؟ چه خاطره فراموش شده ای دوباره برایتان زنده شد؟ و …

یک سکانس از فیلم دوست داشتنی‌تان را مشاهده کنید.

اگر فیلمنامه یا داستان می نویسید، این تمرین به شما کمک می کند در حال و فضای داستان پردازی قرار بگیرید. برای مثال دو سکانس ابتدایی فیلم «اعتراض» به کارگردانی «مسعود کیمیایی» واقعا تماشایی است. حین مشاهده یا پس از آن، اگر چیزی به ذهن تان خطور کرد، بلافاصله بنویسید. ایده های خوب اگر به سرعت نوشته نشوند، فوری فراموش خواهند شد.

چند بیت شعر حفظی را روی کاغذ بنویسید.

این تمرین به شما کمک می کند، حافظه خود را به کار اندازید. لازم است که چند بیت شعر حفظ باشید. پیشنهاد می کنم از غزلیات سعدی غافل نباشید. لطافت کلام او، به کلام شما ملایمت و رقّت خواهد بخشید. این تمرین را نیز با قلم و کاغذ انجام دهید. سعی کنید اشعار را خوش خط و صدای بلند بخوانید و بنویسید.

رباعیات خیام نیز لبریز از فلسفه و اندیشه است که گزینه خوبی برای آماده شدن برای نگارش آثار تحلیلی و منطقی محسوب می شود. رباعی، هم وزن عبارت «لا حول و لا قوه الا بالله» است. طمأنینه و موسیقی این وزن، مخاطب را با خود همراه می سازد. رباعی به دلیل منعطف بودن می تواند تا ۲۴ وزن عروضی را بپذیرد. در صورت تمایل، می‌توانید رباعیات «ایرج زبردست» و «علیرضا دهرویه» را بخوانید تا بیشتر با فضای رباعی معاصر آشنا شوید.

چند صفحه از کتاب مورد علاقه خود را بخوانید.

این تمرین نیز برای داستان نویسی بسیار موثر خواهد بود. سعی کنید این تمرین را با صدای بلند انجام دهید. بعد از خواندن، سعی کنید حال و هوای داستان و شخصیت ها را توصیف کنید. به جزئیات مکان ها و شکل و شمایل اجسام و اشیاء اشاره کنید. لباس، هیکل، صورت، رفتار و نوع نگرش اشخاص را شرح دهید. به طور کل شناسنامه چند شخصیت محوری را در بیاورید. سعی کنید حداقل سه تا پنج دقیقه بی وقفه بنویسید.

در یک صفحه بنویسید که قصد دارید درباره چه چیزی بنویسید.

دورنمای کار خود را ترسیم کنید. مثلا توضیح دهید که نسبت به موضوع انتخابی خود چه قدر شناخت دارید. چه منابعی را مطالعه کرده اید؟ نویسنده این منابع را چه قدر می شناسید؟ چه کسی این منابع را به شما معرفی کرده است؟ چه چیزی باعث شد که به این موضوع علاقه مند شوید؟ در مورد پایان کار خود چه پیش بینی‌ای دارید؟ نوشته شما چه حال و هوایی دارد؟ قبلا نمونه آن را کجا دیده، شنیده یا خوانده اید؟ و …

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *