چگونه یک مقاله ساده بنویسم؟

غالبا مقاله در پاسخ به یک پرسش اساسی نوشته می شود و از یک منظر خاص به آن می نگرد. موضوع مورد بحث در مقاله می بایست، فراگیر، بومی، به روز، مهم باشد. در انتخاب موضوع به چند نکته تکمیلی نیز توجه داشته باشید:

  1. از مسائلی بنویسید که با آنها آشناتر هستید. مسائلی که احیانا درباره شان فیلم دیده اید یا کتاب خوانده اید و یا از نزدیک تجربه کسب کرده اید.
  2. از زندگی شخصی خود یا اطرافیان تان الهام بگیرید.
  3. به دنبال حل مشکلات بین المللی و چالش های جهانی نروید.
  4. اگر موضوعی جدید به ذهن تان خطور نکرد، به همان موضوعات تکراری و قدیمی البته از زاویه دیدی جدید و متفاوت بپردازید.

پس از انتخاب موضوع و تحقیق درباره آن، لازم است یک ساختار روایی برای مقاله خود در نظر بگیرید. برای خلق ساختاری استخوان دار و منسجم، لازم است نوشته شما مقدمه، میانه و پایان داشته باشد.

در مقدمه موضوع مقاله را معرفی کنید. روش تحقیق خود را شرح دهید و پرسش کلیدی یا همان ایده محوری را بازگو کنید.

در قسمت میانه مقاله می بایست ذره ذره به پرسش مطرح شده پاسخ دهید. حواشی آن را بررسی کنید. این قسمت چاق ترین و پر واژه ترین قسمت متن شماست. محل برخورد آرای مخالف همین جاست. سعی کنید در این قسمت حول محور یک موضوع تمرکز کنید. پریدن مدام از این شاخه به آن شاخه خواننده را گیج و متن شما را پر قیل و قال و ابتر و عقیم خواهد کرد.

در قسمت پایانی یا همان نتیجه گیری، مطالب گفته شده را جمع بندی و پاسخ به پرسش کلیدی را دوباره مرور کنید. این قسمت معمولا کوتاه است و خود با یک پرسش دیگر تمام می شود تا راه را برای محقق و نویسنده بعدی باز بگذارد. توجه داشته باشید، اگر میزان تحقیقات و وجه اسنادی آن در مقاله شما کمرنگ باشد، نوشته تان به سمت یادداشت متمایل می شود.

در پایان مقاله منابع و مآخذ را ذکر کنید. ذکر منابع و مآخذ به این دلیل اهمیت دارد که اول خواننده مقاله شما مطمئن شود که شما مستند و تحقیقی نوشته اید. در ثانی اگر مایل بود در خصوص موضوع مقاله بیشتر بداند و بخواند، بتواند با تکیه بر منابع مطالعاتی و تحقیقاتی شما، مسیر خود را بپیماید. پس از طراحی ساختار در نگارش مقاله به چند نکته توجه داشته باشید:

هماهنگی پاراگراف ها و تقسیم تدریجی اطلاعات

داشته های خود را بی مقدمه، به یک باره رو نکنید. برای ارائه جمله کلیدی هر پاراگراف زمینه چینی کنید. هر پاراگراف می بایست به شکل منطقه ادامه پاراگراف قبلی باشد و به وضوح و گسترش آن کمک کند. اگر خواننده قدم بعدی یا بدتر از آن پایان مقاله را حدس بزند، حنای شما دیگر پیش او رنگی نخواهد داشت. برای تقسیم تدریجی اطلاعات، خوب است با «عناصر خبری» و «ارزش های خبری» آشنا شوید. با یک جستجوی ساده در گوگل، می توانید اطلاعات مقدماتی در این زمینه را به دست آورید.

استعاره مفهومی

یکی از بهترین و مفیدترین ابزارهای نگارش متن، استفاده از استعاره مفهومی است. وقتی از استعاره مفهومی استفاده می کنیم، با تشبیه یک موضوع به چیزی دیگر، از منظرهای متفاوت شباهت ها و تفاوت های اساسی آن را مقایسه و ارزش یابی می کنیم. مثلا اگر می خواهید درباره نابودی اخلاق در تمدن جدید غرب مقاله بنویسید، می توانید آن را به یک جنگل در حال آتش سوزی تشبیه و وجوه شباهت یا تفاوت میان این دو را کشف و ارائه کنید. استفاده از این تصویرسازی، متن شما را برای مخاطب خواندنی و ماندنی می سازد.

استفاده از آیات، روایات، نقل قول ها، قصه

برای تزئین متن خود سعی کنید  از آیات، نقل قول ها و قصه ها به اندازهاستفاده کنید. استفاده از ابزارهای یاد شده، متن شما را از یکنواختی نجات خواهد داد. در ثانی میان موضوع مقاله و تجربه مخاطب، پل ارتباطی می زند. در این حال، مخاطب با شناسایی نقاط مشترک میان خود و متن شما، آسان تر و زودتر به شما دل می دهد. همچنین، کمک گرفتن از جملات بزرگان، به متن شما اعتبار و آبرو می بخشد.

بازنویسی و ویراستاری

اگر تا اندازه ای با ویراستاری آشنا باشید، می توانید به صورت مقدماتی برخی از ایرادهای انشائی و نگارش نوشته خود را کشف و برطرف کنید. در غیر این صورت، بهتر است از یک فرد مطلع در این زمینه کمک بگیرید. به یاد داشته باشید، هرگز پیش از نگارش نسخه اول مقاله، دست به ویراستاری نزنید. در وهله اول، تا می توانید به تخیل و اشتیاق خود مجال دهید تا کاغذها را سیاه کند. مطمئن باشید در مرحله بازنویسی فرصت دارید نوشته خود را عیب یابی نمایید و کیفیت آن را بهبود بخشید.

انتشار در یک وبلاگ یا شبکه اجتماعی

اگر در ابتدای راه نوشتن هستید، و به تازگی دست به قلم شده اید، از شما درخواست می کنم تا جایی که ممکن است نوشته های خود را به سرعت و به سادگی منتشر نکنید و به هر کسی نشان ندهید. زیرا ممکن است دیگران موقعیت شما را به عنوان یک نویسنده نوقلم درک نکنند یا ملاحظه شما را نکنند. آنگاه با انتقاد یا تحسین نا به جا مسیر پیشرفت شما را منحرف یا مسدود کنند. اگر نمی توانید بر اشتیاق خود غلبه کنید، پیشنهاد می کنم یک وبلاگ یا حساب کاربری در یک شبکه اجتماعی بسازید، و متن خود را با نام مستعار منتشر کنید. به همان اندازه به انتقادها توجه کنید که به تحسین ها و تشویق ها توجه می کنید.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *