چگونه یک یادداشت روزانه بنویسم؟

یادداشت روزانه به شما کمک می کند که مشاهدات و تجربیات روزمره خود را ثبت کنید. برای نوشتن هر چه بهتر آن ابتدا به ساکن می بایست، در طول روز نسبت به پیرامون خود حساس تر باشید. مثلا وقتی در خیابان راه می روید گوش کنید چه صدای خاص و منحصر به فردی توجه شما را جلب می کند؟ دیگران با هم چه می گویند؟ مردم نسبت به یک دستفروش یا یک کودک کار چه واکنشی نشان می دهند؟

عصاره و جان مایه یادداشت روزانه انتقال مشاهدات روزمره شماست مضاف بر دیدگاه شخصی تان که این عنصر دوم موجب می شود یادداشت شما فردیت پیدا کند. این مهم است که شما جهان پیرامون خود را چه طور می بینید؟ نسبت به آن چه دیدگاهی دارید؟ برای موفقیت در نگارش هر چه بهتر یک یادداشت روزانه می توانید به سوالاتی از این دست فکر کنید:

امروز چه چیزی بیش از همه شگفت زده ام کرد؟

از چه چیزی دلگیر و دل چرکین شدم؟

چه رویداد جالب توجه و قابل اعتنایی را مشاهده کردم؟

از چه چیزی بیش از همه ترسیدم؟

چه چیزی بیش از هر چیز فکرم را به خود مشغول کرد؟

چه کار تحسین برانگیزی انجام دادم؟

چه چیزی بیش از همه شادمانم کرد؟

امروز با روزهای دیگر چه تفاوتهایی داشت؟

چه خبری را شنیدم که غافلگیرم کرده باشد؟

از چه چیزی ناامید شدم؟

چه سوال مهمی برایم مطرح شد؟

نسبت به چه چیزی تردید کردم؟

کدام یک از برنامه هایی که داشتم، معطل و معلق ماند؟

و …

همان طور که ملاحظه می کنید، در نوشتن یادداشت روزانه، اصل زندگی خود نویسنده و طرز تفکرات و قضاوت های اوست. وقتی یک یادداشت روزانه می نویسید، شاید متوجه شوید چه قدر زندگی پر ماجرایی داشته اید و از کنار آن بی توجه عبور کرده اید. ممکن است دریابید که در زندگی شما هیچ رویداد هیجان انگیزی رخ نمی دهد. می توانید همین نکته را به یک پرسش تبدیل و در طول روز در میان امور روزمره پاسخ آن را جستجو کنید. پیگیری کنید چه چیزی باعث شده که زندگی تخت و یکنواختی داشته باشید.

پیشنهاد می کنم ابتدا از مطالب کوتاه تر آغاز کنید؛ اما در عوض سعی کنید هر روز بنویسید ولو چند خط. در ضمن، دقت داشته باشید که جزئیات غیر ضروری و بی اهمیت را زیاد برجسته نکنید. بیشتر بر مسائل مهم تر تمرکز کنید.

در نوشتن وسواس نداشته باشید. قرار نیست متن تان را بی درنگ برای کسی بخوانید یا در جایی منتشر کنید. این متن متعلق به خود شماست. پس لطفا خودسانسوری نکنید. از اظهار نظر واهمه ای نداشته باشید. به درستی یا نادرستی قضاوت های خود در ابتدا نیندیشید. مهم این است که جسارت ارائه تصورات و تفکرات خود را بیابید.

بنابراین در یک جمع بندی باید گفت که برای نوشتن یک یادداشت روزانه ابتدا در طول روز سعی کنید مشاهده گری حساس و نکته سنج باشید. شب هنگام برای نوشتن یادداشت از خود چند سوال بپرسید. آنگاه ضمن روایت اتفاقات آن روز نظر شخصی خود را نیز اعلام کنید.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در ابتدای مسیر داستان‌نویسی (۶)

قصد داریم در زمستان امسال، کارگاه آموزش داستان‌نویسی را برگزار کنیم. در این فاصله در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *