کارگاه وسعت دایره واژگان (۴)

چهارمین جلسه از کارگاه وسعت دایره واژگان را پیش رو داریم. جلسات قبل را در زیر مشاهده کنید:

برای اجرای مفید این تمرین باید خاطرنشان کنم:

 • اگر جمله ای به ذهن تان نرسید همان جمله های قبلی را تکرار کنید.
 • تا حدممکن در لحظه‌ی بازنوشتن جمله ها، به لغت نامه و یا نوشته دیگری مراجعه نکنید.
 • پس از انجام تمرین، آن را کنار بگذارید. اجازه دهید لااقل یک روز بگذرد. سپس به ده جمله بازگردید و کلمه های تازه وارد را در میان آنها شناسایی کنید.

از مزایای اجرای این تمرین، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به طور ملموس و عینی متوجه کم وزن بودن ترازوی واژگان خود می شویم.
 • با در نظر داشتن یک معنی مشخص، فقط و فقط به دنبال واژه های متعدد و الگوهای جدید جمله سازی برای ارائه همین معنی می گردیم.
 • با آزمایش شیوه های متعدد ساخت جمله، فرایند غنی سازی واژگانی را در قالب تمرین نوشتن تجربه می کنیم.

جلسه چهارم:

کسی تا کنون با شنیدن این توصیف که آدم بدی است به آدم خوب تبدیل نشده است. حمله به عزت نفس احتمال تکرار عمل ناخوشایند را افزایش می‌دهد. «چون من بد هستم، پس بد می‌کنم.» (روانشناسی عزت نفس، ص ۲۰۵، ناتانیل براندن، ترجمه مهدی قراچه داغی، انتشارات نخستین، چ دوازدهم، پاییز ۱۳۹۴)

 1. اگر به کسی برچسب بد بودن بزنیم، بعید است که آن فرد از خود رفتار خوب بروز دهد. او نتیجه می گیرد: «حالا که من آدم بدی هستم، پس باید این را به تو نشان دهم.»
 2. کمتر کسی حاضر می شود تا با پذیرش بد بودن، رفتار خود را بهبود دهد. اگر می خواهیم به کسی کمک کنیم تا رفتار سالم تری از خود نمایش دهد، کافی است که در ابتدا خوبی های او را ببینیم.
 3. ناشایسته ترین روش برای اصلاح رفتار دیگران، یادآوری محدودیت ها و بی کفایتی های ایشان است. حمله به عزت نفس با مقاومت و دفاع غیرمنطقی روبرو می شود. همین موضوع مانع جدی برای تغییر به حساب می آید.
 4. توصیف بد از کسی آدم خوب نمی سازد. اگر به عزت نفس کسی یورش ببری، او نیز به هر طریق ممکن به تو شبیخون می زند.
 5. زیر سوال بردن عزت نفس دیگران، مانع باز شدن باب گفتگو می شود. در این حالت، تنها چیزی که حاصل نمی شود، تغییر و تحول است.
 6. لکه دار کردن عزت نفس افراد، راه حل کارسازی برای ایجاد تغییر نیست. برای بهبود رفتار دیگران، کافی است که پیش از هر چیز از توصیف غیرمطلوب درباره ایشان دست برداریم.
 7. زمانی تحولات مثبت در رفتار دیگران پدیدار می شود که از اظهار نظر ناخوشایند درباره آنها پرهیز کنیم؛ زیرا سرکوفت زدن به افراد به احتمال زیاد با لجبازی و مخالف خوانی پاسخ داده می شود.
 8. چگونه می توان در انتظار بهبود رفتار دیگران بود، حال آنکه در عوض درک افراد و کمک به ایشان، مدام با تحقیر و سرزنش، از آنها توقع داریم تا مطابق میل ما رفتار کنند؟
 9. اگر از رفتار کسی ناخشنود هستی، و اگر می خواهی در او تغییر ایجاد کنی، هرگز به او صفات بد نسبت نده. نسبت دادن لقب ها و صفت های نامحترمانه و بی ادبانه به افراد، انگیزه تحول را از آنها سلب می کند.
 10. چرا غالبا در رفتار دیگران تغییر مثبت حاصل نمی شود؟ زیرا تغییر به خودی خود دشوار و شانس دست یابی به آن اندک است. بسیاری از ما همین مقدار شانس اندک را نیز با نسبت دادن صفات ناپسندیده به آنها بر باد می دهیم.

حالا شما جمله یازدهم را بنویسید.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

کارگاه وسعت دایره واژگان (۱۰)

دهمین و آخرین جلسه از کارگاه وسعت دایره واژگان را پیش رو داریم. جلسات قبل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *