کارگاه وسعت دایره واژگان (۵)

پنجمین جلسه از کارگاه وسعت دایره واژگان را پیش رو داریم. جلسات قبل را در زیر مشاهده کنید:

برای اجرای مفید این تمرین باید خاطرنشان کنم:

 • اگر جمله ای به ذهن تان نرسید همان جمله های قبلی را تکرار کنید.
 • تا حدممکن در لحظه‌ی بازنوشتن جمله ها، به لغت نامه و یا نوشته دیگری مراجعه نکنید.
 • پس از انجام تمرین، آن را کنار بگذارید. اجازه دهید لااقل یک روز بگذرد. سپس به ده جمله بازگردید و کلمه های تازه وارد را در میان آنها شناسایی کنید.

از مزایای اجرای این تمرین، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به طور ملموس و عینی متوجه کم وزن بودن ترازوی واژگان خود می شویم.
 • با در نظر داشتن یک معنی مشخص، فقط و فقط به دنبال واژه های متعدد و الگوهای جدید جمله سازی برای ارائه همین معنی می گردیم.
 • با آزمایش شیوه های متعدد ساخت جمله، فرایند غنی سازی واژگانی را در قالب تمرین نوشتن تجربه می کنیم.

جلسه پنجم:

بهترین راه کمک به بچه ها کمک به پدران و مادران است. اگر پدر و مادری بعضی از کارهایی را که بچه‌شان می‌کند، دوست ندارند، تنها بچه نیست که باید تغییر کند. (وضعیت آخر، ص ۱۸۱، تامس آ. هریس، ترجمه اسماعیل فصیح، انتشارات فرهنگ نشر نو، چ بیست و هفتم ۱۳۹۰)

 1. مناسب ترین روش برای کمک به کودکان، راهنمایی والدین است. اگر پدران و مادران، برخی از رفتارهای فرزند خود را نمی پسندند، برای دست یافتن به تحول دلخواه، خودشان نیز باید هم پای او تغییر کنند.
 2. نمی توان از کودکان انتظار بهبود در رفتار داشت، در حالی که والدین از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنند. بچه ها زمانی رشد می کنند که در فرایند رشد با والدین شان همراه باشند.
 3. افزایش سطح دانش والدین، پیش نیازی است تا برخی از رفتارهای ناپسند فرزندان شان بهبود پیدا کند؛ زیرا کودک رشد نمی کند؛ مگر وقتی که والدین، در مسیر رشد او را همراهی و پشتیبانی کنند.
 4. کمک به فرزندان، به تنهایی نتیجه بخش نیست. لازم است پدران و مادران نیز تغییر کنند. بنابراین، بهترین ترفند برای بهبود رفتار فرزندان، افزایش سطح آگاهی والدین آنهاست.
 5. اگر والدین از کودک خود توقع رفتار معقول دارند، می بایست خود همان رفتار معقول را به نمایش بگذارند. اگر غیر از این باشد، کودک از یادگیری موثر محروم می ماند.
 6. گاهی برخی از کنش و واکنش های فرزندان، در نگاه والدین نابه‌هنجار یا نامطلوب است. بهبود این وضع، در گرو تلاش هم زمان فرزندان و والدین برای تغییر است.
 7. بهترین راه کمک به بچه ها چیست؟ کمک به والدین. راهنمایی کودک، زمانی به نتیجه دلخواه منجر می شود که پدر و مادر او نیز، در این مسیر حامی اش باشند. اما بسیاری از والدین از این مسئله غافل هستند.
 8. چرا بهترین راه کمک به بچه ها، کمک به والدین است؟ زیرا راهنمایی والدین، به آنها نشان می دهد که در عوض توقع تغییر از فرزندشان، خود نیز باید پا به پای او تغییر کنند.
 9. چه باید کرد اگر برخی از رفتارهای فرزندان، باب میل والدین نباشد؟ کارسازترین پیشنهاد برای حل این مسئله، افزایش سطح دانایی و توانایی والدین است. زیرا تا والدین تغییر نکنند، فرزندان به بهبود رفتار دست نخواهند یافت.
 10. غالباً راهنمایی فرزندان، در عوض ثمربخش بودن، عذاب آور می شود. زیرا گاه والدین پیش از فرزندان و بیش از آنها نیاز به دریافت راهنمایی دارند. پس شرط لازم برای ایجاد تحول در رفتار فرزندان، آگاهی بخشی و توانمندسازی پدران و مادران آنهاست.

حالا شما جمله یازدهم را بنویسید.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

کارگاه وسعت دایره واژگان (۱۰)

دهمین و آخرین جلسه از کارگاه وسعت دایره واژگان را پیش رو داریم. جلسات قبل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *