کارگاه وسعت دایره واژگان (۶)

ششمین جلسه از کارگاه وسعت دایره واژگان را پیش رو داریم. جلسات قبل را در زیر مشاهده کنید:

برای اجرای مفید این تمرین باید خاطرنشان کنم:

 • اگر جمله ای به ذهن تان نرسید همان جمله های قبلی را تکرار کنید.
 • تا حدممکن در لحظه‌ی بازنوشتن جمله ها، به لغت نامه و یا نوشته دیگری مراجعه نکنید.
 • پس از انجام تمرین، آن را کنار بگذارید. اجازه دهید لااقل یک روز بگذرد. سپس به ده جمله بازگردید و کلمه های تازه وارد را در میان آنها شناسایی کنید.

از مزایای اجرای این تمرین، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به طور ملموس و عینی متوجه کم وزن بودن ترازوی واژگان خود می شویم.
 • با در نظر داشتن یک معنی مشخص، فقط و فقط به دنبال واژه های متعدد و الگوهای جدید جمله سازی برای ارائه همین معنی می گردیم.
 • با آزمایش شیوه های متعدد ساخت جمله، فرایند غنی سازی واژگانی را در قالب تمرین نوشتن تجربه می کنیم.

جلسه ششم:

در تفکر سنتی، چنانچه دو نفر با هم توافق نداشته باشند، میان آن‌ها بحث و جدلی رخ می دهد که در آن، هر یک سعی می‌کند ثابت کند که دیگری اشتباه می‌کند. (شش کلاه تفکر، ص ۱۷، ادوارد دبونو، ترجمه حمیدرضا بلوچ، انتشارات شبگیر)

 1. تفکر سنتی بر مدار بحث و جدل می چرخد؛ طوری که در صورت بروز اختلاف، هر یک از طرفین در اثبات درستی سخن خود می کوشد.
 2. تفکر سنتی آبستن جدل گرایی و بحث های بی فایده است. زیرا اگر دو نفر با هم بر سر موضوعی اتفاق نظر نداشته باشند، به جای درک هم دیگر، هر کدام در پی به کرسی نشاندن حرف خود بر می آیند.
 3. نمی توان از تفکر سنتی انتظار حل و فصل اختلافات را داشت؛ زیرا این شیوه‌ی اندیشیدن، به جای کمک برای حاصل شدن توافق، طرفین موضوع را وا می دارد تا هر کدام با بحث و جدل بر دیگری غالب شود.
 4. تفکر سنتی برای دست یابی به توافق، گزینه ای درخور توجه برای ارائه ندارد. به همین دلیل است که غالبا اختلاف نظرها میان طرفین گفتگو بالا می گیرد؛ طوری که در عوض تلاش برای واقع بینی، همت دو طرف گفتگو صرف غلبه بر یکدیگر می شود.
 5. راه حل تفکر سنتی برای دست یافتن به توافق چیست؟ تفکر سنتی در عوض توافق، برای پیروزی در گفتگو راه حل دارد: جدل گرایی. روشن است که به کاربستن این شیوه، در رسیدن به توافق کارساز نخواهد بود.
 6. نمی توان به توافق دست یافت؛ مگر با چشم پوشی از تفکر سنتی. در این شیوه از فکر کردن، هدف هر یک از طرفین گفتگو، دیکته کردن ذهنیات و معتقدات خویش بر دیگری است. در این وضع، تنها چیزی که حاصل نمی شود، توافق است.
 7. اگر بر سر موضوعی، با کسی اختلاف دارید، اگر پس از بحث و جدل های فراوان، به اشتراک نظر دست نیافتید، به احتمال بسیار زیاد، از تفکر سنتی استفاده می کنید. برای دست یافتن به توافق، باید شیوه اندیشیدن و حل مسئله خود را تغییر دهید.
 8. افرادی که با هدف یافتن زبان مشترک، و درک متقابل، دست به دامن تفکر سنتی می شوند، به جای دست یابی به تفاهم، با هم بحث و جدل بیهوده و هم دیگر را فرسوده می کنند. زیرا تفکر سنتی راهی برای فتح قله های توافق در چنته ندارد.
 9. انتظارِ دست یافتن به توافق از طریق تفکر سنتی، بیشتر شبیه شوخی می ماند. زیرا اندیشیدن به این شیوه، دستاوردی ندارد؛ مگر بحث و جدل بی حاصل. توافق حاصل نمی شود؛ مگر هنگامی که طرفین، در عوض غلبه بر هم دیگر، در پی درک متقابل و اشتراک نظر باشند.
 10. تفکر سنتی و توافق؟ اندیشیدن در قالب سنتی، انگیزه افراد را از درک متقابل به غلبه بر هم دیگر تغییر می دهد. در چنین شرایطی، آیا واقعا می توان به ایجاد تفاهم خوش بین بود؟

حالا شما جمله یازدهم را بنویسید.

اینستاگرام آموزشی نوقلم

کانال نوقلم؛ مخصوص نشر و نقد نوشته‌های شما

اگر نوقلم هستید، نوشتن را از اینجا شروع کنید.

درباره‌ی سعید تارم

همچنین ببینید

کارگاه وسعت دایره واژگان (۱۰)

دهمین و آخرین جلسه از کارگاه وسعت دایره واژگان را پیش رو داریم. جلسات قبل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *