خانه / از اینجا شروع کنید

از اینجا شروع کنید

دوره مقدماتی

ده توصیه‌ی آموزشی، به اضافه شش تمرین خلّاق

در قالب یک فایل صوتی به مدت ۸ دقیقه، همراه با نمونه تمرین‌های حل شده

برای شروع نویسندگی، فرم زیر را کامل و روی دکمه‌ی دانلود کلیک کنید.

شما برای شرکت در این دوره‌ی آموزشی، هیچ پولی پرداخت نمی‌کنید.

 

اگر ایمیل ندارید، مراحل ساخت ایمیل را در ویدئوی زیر تماشا کنید. 

 

روند آموزش در پایگاه نوقلم به ترتیب زیر است. اگر نوقلم هستید، ترجیحاً با همین ترتیب از دوره‌های آموزشی ما استفاده کنید:

 

۱- دوره مقدماتی

این دوره شامل ده توصیه‌ی آموزشی، به اضافه شش تمرین خلّاق، در قالب یک فایل صوتی، همراه با تمرین‌های حل شده است. برای شرکت در این دوره، فرم ثبت نام بالای همین صفحه را پر کنید.

 

۲- کارگاه نویسنده شو

در این دوره، نوقلم شما را با زیر و زبرِ دنیای پهناور نویسندگی آشنا می‌کند. این شناخت، برای طراحی مسیر حرفه‌ای نوشتن، ضروری است. در پایان کارگاه، به شما پروژه‌ای مفید و مختصر داده می‌شود تا برای ورود به کارگاه هدف‌گذاری، آزموده و ورزیده شوید.

 

۳- کارگاه هدف‌گذاری (قطب‌نمای نویسنده)

در این دوره، نوقلم به شما کمک می‌کند تا با شناخت توانایی‌ها و علائق خود، مسیر حرفه‌ای نویسندگی‎‌تان را پِی‌ریزی کنید. این کارگاه، فقط مخصوص هنرجویانی است که پروژه پایانی آنها در کارگاه نویسنده شو، دریافت و تایید شده باشد.

 

۴- کارگاه مهارت‌های نگارشی

این دوره، در دو سطح پایه و پیشرفته برگزار می‌شود. در سطح پایه، آموزش نوشتن موثر و ترفندهای ساده‌نویسی، در دستور کار قرار دارد. در سطح پیشرفته نیز، آموزه‌های درست‌نویسی و ظرافت‌های زیبانویسی ارائه می‌شود.

یادگیری مهارت‌های نگارشی، برای نویسنده‌های حرفه‌ای ضروری است؛ آن دسته از نویسنده‌ها که به دنبال انتشار مقاله، کتاب، و ارتباط با مخاطب هستند.

 

۵- قالب‌های تخصصی

نوقلم چهار قالب نگارشی خاطره، مقاله، نثر ادبی و داستان را تخصصی و اصولی آموزش می‌دهد.

 

۶- نوشتن کتاب

نوقلم شما را در نوشتن کتاب، از ایده اولیه تا ویرایش نهایی، راهنمایی و همراهی می‌کند. البته برای نوشتن کتاب، آشناییِ نسبی با قالب‌ها و مهارت‌های نگارشی ضروری است.

علاوه بر این، به فراخور نیاز، کارگاه‌های آموزشیِ جانبی نیز برگزار می‌شود؛ کارگاه‌هایی از قبیلِ «وسعت دایره واژگان» در دو سطح پایه و پیشرفته، «داستان‌نویسی؛ مخصوص نوجوانان» و…

 

محصولات و کارگاه‌های آموزشی ما چگونه تولید می‌شود؟

در ادامه شما را با پشت صحنه نوقلم آشنا می‌کنیم. به طور کل، تولید محتوا در پایگاه آموزشی ما پنج مرحله دارد:

۱- پرسش

در این مرحله، در پی نیازهای آموزشی هنرجوها هستیم. پرسش کلیدی در این مرحله تولید محتوا چنین است: چه چیزی ارائه کنیم؟

 

۲- پژوهش

در گام بعد، با مراجعه به منابع و مراجع (کتاب‌ها، سایت‌ها و…) پی پاسخ پرسش‌ها می‌‌رویم. پرسش کلیدی این مرحله چنین است: اطلاعات را از کجا به دست آوریم؟ از میان منابع موجود یا منتخب، بهترین منابع کدام هستند؟ و…

 

۳- گزینش و آفرینش

در قدم بعد، اطلاعات جمع آوری شده را با نیاز هنرجوها می‌سنجیم. شاید بسیاری از نتایج حاصل، برای هنرجو مفید نباشد؛ به عبارتی جزء ناخالصی‌های پژوهش باشد که باید دور ریخته شود. شاید هم مفید باشد؛ اما به نیاز کنونی او مرتبط نباشد. در این مرحله پرسش‌های کلیدی چنین است: کدام بخش از اطلاعات به دست آمده را ارائه کنیم؟ با چه حجمی؟ در چه سطحی؟ با چه ترتیبی؟ در چه قالبی؟ (مکتوب؟ صوتی؟ تصویری؟ و…)

 

۴- نمایش

در گام بعد نوبت به ارائه مطالب می‌رسد. پرسش‌های کلیدی این مرحله چنین است: محتوای تولیدی را در چه رسانه‌ای منتشر کنیم؟ کِی منتشر کنیم؟ با چه فاصله زمانی؟ و…

 

۵- پیگیری و بازنگری

سرانجام نوبت بررسی و نظرخواهی از هنرجوها است. باید مطمئن شویم تا چه اندازه در تشخیص نیاز آموزشی هنرجوها و پاسخگویی به آن موفق بوده‌ایم. در نتیجه با پیگیری و بازنگری، در صدد ارتقاء کیفیت محتوای آموزشی خود برمی‌آییم. پاسخ به سوالات هنرجوها و رفع ابهامات، نمونه‌ای از اقدامات این مرحله تولید محتوا است.

نوقلم را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: